O víkendu se ochladí, v sobotu bude pršet. Déšť se očekává i v Českém Švýcarsku

ČTK ČTK
28. 7. 2022 10:24
Poslední červencový víkend v Česku nebude horký, nejvyšší teploty meteorologové očekávají do 26 stupňů, přičemž chladnější z obou víkendových dnů bude sobota. V tento den by lidé měli počítat také s občasným deštěm, ojediněle i bouřkami. Srážek by se mělo dočkat rovněž České Švýcarsko, kde od neděle hoří. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Čtvrtek má být podle meteorologů ještě beze srážek. V pátek se už postupně na většině území objeví déšť nebo přeháňky. V Čechám odpoledne a v noci na sobotu místy i silné bouřky s přívalovým deštěm s úhrny kolem 40 milimetrů, zhruba dvoucentimetrovými kroupami a nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Počítat by s nimi měli obyvatelé všech krajů v západní polovině Česka od pátečního poledne minimálně do sobotních 1:00.

Naopak na severovýchodě Česka, na Moravě a ve Slezsku, se čekají vydatnější srážky v sobotu. V dalších dnech bude srážek opět pozvolna ubývat, upozornili meteorologové. "Situaci budeme upřesňovat během pátku," doplnili.

"Oblast Česko-saského Švýcarska postižená požárem se stejně jako zbytek republiky může dočkat srážek zejména v pátek a v sobotu. V pátek tam spadne do pěti milimetrů, jen při případné bouřce s malou pravděpodobností kolem 40 milimetrů. V sobotu lze srážek očekávat poněkud více, pět až 20 milimetrů," uvedli meteorologové pro oblast, kde rozsáhlý požár zachvátil tisíc hektarů lesa.

Nejvyšší teploty v sobotu vystoupí podle předpovědi na 21 až 25 stupňů, při trvalejších srážkách se ale může ochladit na zhruba 19 stupňů. V neděli budou teploty mírně vyšší, denní maxima budou mezi 22 až 26 stupni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy