Z Bavorska se na západ Čech přihnala silná bouře. Kroupy mohou mít až tři centimetry

Domácí Domácí
Aktualizováno 19. 5. 2017 21:08
Teplé letní počasí ukončí v sobotu studená fronta, která do Česka přijde a bude se pohybovat směrem k východu. V pátek vystoupala rtuť teploměru až na 29 stupňů Celsia, v sobotu se ale budou teploty pohybovat o 10 stupňů níže. Meteorologové také pro západní a jihozápadní část území vydali výstrahu před bouřkami. Výstraha platí od pátečního odpoledne do druhé hodiny po půlnoci. O víkendu přijdou i přeháňky, déšť nebo bouřky, které se budou vyskytovat i po zbytek příštího pracovního týdne.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Letní počasí v sobotu vystřídá déšť a rtuť teploměru spadne o 10 stupňů. Přeháňky, déšť nebo bouřky nás čekají i v příštím pracovním týdnu, předpovídají meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Odborníci zároveň vydali výstrahu před silnými bouřkami, které zasáhnou Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj. Výstraha platí od pátečních 16 hodin do sobotní druhé hodiny ranní. "Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst," upozorňují meteorologové. 

Část Plzeňského a Karlovarského kraje zasáhnou v pátek večer velmi silné bouřky s až třícentimetrovými kroupami. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mohou se objevit i přívalové deště a nárazový vítr. Již dříve sdělil ústav, že bouřky hrozí i v dalších regionech v západních Čechách.

ČHMÚ vydal výstrahu před bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí pro Plzeňský a Karlovarský kraj a části Středočeského, Ústeckého a Jihočeského kraje, platnou do soboty 02:00. Před 19:00 ústav zvýšil stupeň nebezpečí na vysoký pro Karlovarský kraj a Domažlicko a Tachovsko v Plzeňském kraji.

"Z Bavorska postupuje směrem k severu na naše území velmi silná bouřka, ve které se vyskytuje krupobití s kroupami o velikosti až tři centimetry. Bouřka zasáhne okresy Domažlice a Tachov a při svém postupu k severu postihne i okresy v Karlovarském kraji," popsali aktuální situaci večer pracovníci ČHMÚ.

Zároveň se podle nich budou tvořit v Karlovarském a Plzeňském kraji další silné bouřky, které mohou doprovázet nárazy větru a přívalový déšť. V souvislosti s bouřkami může podle meteorologů hrozit rozvodnění menších toků, zatopení sklepů či podemletí silnic a také pády větví. Lidé by měli kvůli větru upevnit předměty volně položené venku, třeba zahradní nábytek. Bouřky budou během noci na sobotu slábnout.

Pátek se rovněž vyznačoval velmi teplým počasí, teploty se blížily tropům.Vůbec nejtepleji bylo v Řeži u Prahy, kde se rtuť v teploměru vyšplhala až na 29,4 stupně Celsia, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Teplotní maximum pro 19. květen bylo v pátek překonáno nebo vyrovnáno na 27 stanicích, které měří teplotu 30 a více let. Rekordy padly zejména na stanicích v západní polovině Čech.

V sobotu se obloha zatáhne a teploty spadnou na 13 až 17 stupňů, na severovýchodě se ale udrží teploty až okolo 22 až 26 stupňů. Místy se objeví déšť nebo přeháňky, na Moravě a ve Slezsku budou později srážky četnější. Ojediněle se na východě objeví i bouřky.

Neděle přinese zpočátku oblačnou až zataženou oblohu a místy přijdou déšť nebo přeháňky, které budou na východě území četnější. Během dne bude oblačnosti i srážek od západu ubývat. Rtuť teploměru se bude pohybovat mezi 17 až 21 stupni Celsia.

V pondělí se dočkáme polojasné až oblačné oblohy a teplot mezi 19 až 23 stupni Celsia. Ojediněle se objeví i přeháňky nebo bouřky, po ránu mlhy.
V úterý bude polojasno a od západu bude oblačnosti přibývat. Místy se opět objeví přeháňky nebo bouřky. Teploty ale vyšplhají až na letních 25 stupňů Celsia.

Zbytek příštího pracovního týdne bude převážně oblačná až zatažená obloha a vydrží i déšť nebo přeháňky a bouřky. Teploty nevystoupají nad 20 stupňů Celsia. Ve Slezsku může zpočátku být až 25 stupňů Celsia.

 

Právě se děje

Další zprávy