Řidiče trápí ledovka a silný vichr. Na horách se tvoří sněhové jazyky

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2019 19:12
Meteorologové prodloužili výstrahu před silným větrem, na východě území hrozí až do středeční půlnoci. Ve zbytku republiky platí výstraha do středečních 18:00. Tvořit se budou zmrazky a náledí, ve vyšších polohách pak až do pátku sněhové jazyky, na horách ojediněle i závěje, informoval Český hydrometeorologický ústav.
Sledujte cestu sanitky k dopravní nehodě na Rakovnicku. Silnice jsou pokryté ledem | Video: Ambulance Medevac, Aktu.cz

Vítr dosáhne v nárazech rychlosti 50 až 70 km/h, na horách 70 až 110 km/h. "Během středečního odpoledne a večera bude vítr od západu částečně slábnout," uvedli meteorologové. Až do půlnoci platí výstraha před větrem pro kraje Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský.

Výstraha před sněhovými jazyky platí do páteční půlnoci v celém Karlovarském a Libereckém kraji, v dalších regionech jen na části území. Náledí nebo zmrazky se budou vytvářet lokálně po předchozích srážkách a následném tání sněhu. Výstraha je vyhlášena pro celou Českou republiku do středeční půlnoci.

Meteorologové upozorňují, že vítr může lámat stromy, v menší míře může poškodit i budovy. Lidé by proto měli být venku a při řízení auta opatrní, na horách pak omezit túry a nevydávat se na hřebeny. Také kvůli sněhovým jazykům a náledí mohou být některé silnice nesjízdné, řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství.

Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Záběry z Mělnicka a dálnice D8. | Video: Aktuálně.cz

Život řidičům komplikuje sníh

Dopravu na některých silnicích komplikují sněhové přeháňky a silný vítr. Zvýšená opatrnost je namístě ve vyšších polohách a lesních úsecích. Na kluzký povrch upozorňují silničáři například na dálnici D5 na Tachovsku od hranic s Německem, v Jihomoravském kraji namrzají vozovky v Bílých Karpatech. Na Moravě popadaly na silnice stromy či větve.

U několika popadaných stromů kvůli silnému větru zasahovali v noci hasiči například v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Vyjeli například do Vyškova i do obcí Studnice na Vyškovsku a Býkovice nebo Velké Opatovice na Blanensku, kde ráno padal déšť se sněhem.

Sněhové přeháňky a silný vítr komplikují celý den dopravu na silnicích i v Plzeňském kraji. Po silnějším sněžení zůstala odpoledne na některých silnicích vrstva sněhu, policisté tak na Plzeňsku řešili větší počet dopravních nehod.

Ledovka se nyní tvoří také na dálnici D6, kde se stalo několik dopravních nehod. Na silnici se tvoří dlouhé kolony řidičů, vozovka namrzá. Uzavřený je také vjezd a výjezd na dálnici v úseku Pavlov - Velká Dobrá. Objízdná trasa vede přes Kyšice a Unhošť.

V Olomouckém kraji hasiči evidovali desítku výjezdů. "Hasiči ve všech případech likvidovali popadané stromy a větve na komunikacích. Šlo o jednotlivé stromy, které většinou spadly na komunikace nebo vedle silnic. Podle dostupných informací nebyl při událostech nikdo zraněn," řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Máte natočené video ze zasněžených silnic? Pošlete nám ho. Pokud ho zveřejníme, odměníme vás:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Sněhové přeháňky se objevily i na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. Na Vsetínsku v některých úsecích snižují dohlednost mlhy. Kvůli nočnímu sněžení vyjížděli silničáři i na Vysočině. "Kolem půlnoci začala jít teplota dolů, vozovky začaly trochu namrzat, přišly tři nevýrazné sněhové přeháňky, napadlo do tří centimetrů sněhu," řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený. Hlavní tahy, které silničáři ošetřili solí, jsou mokré, na některých silnicích nižších tříd leží vrstva rozbředlého sněhu.

Slabá vrstva sněhu leží i na silnicích v Krkonoších a Orlických horách a sníh připadl i v Libereckém kraji. Podle dopravního webu je vrstva nového sněhu na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a v západní části Krkonoš na Semilsku, zbytky rozbředlého sněhu jsou místy i na hlavních tazích na Jablonecku.

Do Česka konečně dorazila zima. Víme, jak bude do pátku | Video: Dagmar Honsová, Meteopress

V Krkonoších stojí kvůli větru několik lanovek

Silný vítr v Krkonoších také zastavil horní úsek lanovky na Sněžku a tři lanovky ve Špindlerově Mlýně. "Druhý úsek nejezdí a nepojede minimálně ještě dva dny. Dolejšek jede. Nevidím (v Peci) ani na kabinu vzdálenou sto metrů, jaký je tady sněhopád s větrem," řekl náčelník lanové dráhy Jiří Martinec. 

Ve skiareálu Špindlerův Mlýn vítr zastavil šestisedačkovou lanovku ze Svatého Petra na Pláně, dvousedačkovou lanovku u černé sjezdovky ve Svatém Petru a čtyřsedačkovou lanovku z Horních Míseček na Medvědín.

Od rána hustě sněžilo na horách na severu Čech a úklid silnic ztížil vítr, který vytvořil sněhové jazyky a závěje. I na hlavních silnicích se vytvořila vrstva sněhu. Pro kamiony nad šest tun silničáři kvůli sněhu do odvolání uzavřeli silnici přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Liberecku do Raspenavy. Silnice se v zimě nesolí, řidiči kamionů musí k cestě do Raspenavy a Hejnic využít silnici 13, která se udržuje chemicky. Kvůli nehodě kamionu byla neprůjezdná i silnice 10 z Kořenova na Harrachov, která vede dál do Polska. Provoz v místě již byl plně obnoven, silničáři ale přesto doporučují zvilt spíše alternativní trasu po I/35 přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou.

V Libereckém kraji se situace v průběhu dne zlepšila, stále se ale objevují sněhové přeháňky. Sněží hlavně v horách, kde odklízení sněhu komplikuje silný vítr, který na silnicích vytváří sněhové jazyky a závěje.

V souvislosti s počasím přibylo dopravních nehod. Mezi Žacléřem a Královcem na Trutnovsku skončila po havárii mimo silnici cisterna. Auta bourala i v centru Špindlerova Mlýna nebo v Peci pod Sněžkou. Podle policie by měli být řidiči opatrní v celých Krkonoších i Orlických horách.

V Karlovarském kraji je uzavřena silnice z Božího Daru na Neklid i dále na Klínovec  azůstane tak nejméně do čtvrtka. Jen s velkými obtížemi je sjízdná silnice z Jáchymova na Boží Dar. Kvůli počasí byly v okolí uzavřeny téměř všechny sjezdovky. Před nepříznivými podmínkami na horách varovala i Horská služba, lidé by podle ní neměli podnikat hřebenové túry. U Bečova nad Teplou narazil osobní vlak do spadlého stromu na trati, při nehodě nebyl nikdo zraněn. Na silnici I/6 u Bochova  se auto převrátilo na střechu, což omezilo provoz na hlavním tahu z Karlových Varů do Prahy.

Silné sněžení komplikuje dopravu také v Pardubickém kraji. Kvůli sněhu byla pro dopravu asi hodinu zcela uzavřena státní silnice I/43 z Lanškrouna na Albrechtice a dále na Horní Heřmanice. Hasiči v tomto úseku museli vyprošťovat uvízlé kamiony. Další silnice první třídy, I/11 z Jablonného nad Orlicí přes Suchý vrch do Červené Vody na Orlickoústecku je podle Twitteru policie sjízdná pouze se sněhovými řetězy, silničáři je doporučují i pro osobní vozy. Kluzké vozovky zapříčinily i několik nehod.

Na jihu Čech uvízlé kamiony zablokovaly silnici 141 u Libínského Sedla na Prachaticku. V souvislosti s počasím přibylo dopravních nehod. Mezi Žacléřem a Královcem na Trutnovsku skončila po havárii mimo silnici cisterna. Auta bourala i v centru Špindlerova Mlýna nebo v Peci pod Sněžkou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy