Do Česka dorazí silné přívalové srážky. Teploty kolem třicítky tím ale nekončí

Domácí Domácí
Aktualizováno 6. 6. 2019 12:23
Letní teploty nás neopustí ani v příští dnech. Nejtepleji bude v pondělí, kdy teploty vystoupají až ke třiceti stupňům. Nejchladnějším dnem pak bude sobota, kdy rtuť teploměru vystoupá na 20 až 24 stupňů. I nadále bude přetrvávat suché počasí, přeháňky a déšť se vyskytnou pouze ojediněle. Výjimkou bude čtvrtek, kdy Český hydrometeorologický ústav varuje před silnými bouřkami s přívalovými dešti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ve čtvrtek bude zpočátku jasno až polojasno. Postupně se obloha zatáhne a na většině území se objeví přeháňky a déšť. Meteorologové také očekávají, že do Čech dorazí silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 40 milimetrů, na severovýchod by se měly objevit až k večeru. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 24 a 28 stupni, na horách naměří kolem 18 stupňů.

Silné bouřky provázené přívalovými dešti, které budou dnes odpoledne a večer přecházet přes Česko, se zejména na Moravě mohou vyskytovat ještě v noci na pátek. Aktualizované varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se týká zejména Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje. V těchto částech platí výstraha až do pátečních 4:00.

Silné bouřky přinese do Česka zvlněná studená fronta, která bude postupovat k severovýchodu. Kromě silného deště, kdy může napršet až 40 litrů vody na metr čtvereční, hrozí ojediněle i krupobití. Pozor je podle meteorologů třeba dávat také na silný vítr, který bude bouřky provázet.

Pro západní polovinu Čech platí výstraha před bouřkami od dnešního poledne do půlnoci. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji, stejně jako na Vysočině a jižní Moravě, platí varování před bouřkami od dnešních 15:00 do pátečních 2:00. Stejnou časovou platnost má i výstraha pro většinu Libereckého kraje.

Nejpozději dorazí bouřky na Moravu. Pro Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj proto bude platit varování meteorologů od dnešního večera až do pátečních 4:00.

Přívalový déšť může způsobit zatopení níže položených míst, například sklepů, upozorňuje ČHMÚ. Nárazy větru mohou lámat větve stromů a poškodit elektrické vedení. Meteorologové proto lidem doporučují zajistit okna a dveře a odstranit nebo upevnit volně položené předměty. Velmi opatrní by měli být v bouřkách řidiči.

Vysoké teploty budou pokračovat

Pátek přinese polojasnou oblohu, ojediněle se vyskytnou přeháňky. Na východě území bude zataženo, místy bude doznívat déšť, ojediněle i bouřky. Od západu bude večer bude opět přibývat oblačnost. Rtuť teploměru vyšplhá na 22 až 26 stupňů Celsia.

Nejchladnějším dnem celého týdne bude sobota, kdy na teploměru naměříme 20 až 24 stupňů. Obloha bude oblačná až polojasná, od západu začne oblačnost ubývat, místy se vyskytnou přeháňky. Na teploměru naměříme 20 až 24 stupňů.

Neděle bude ve znamení jasné až polojasné oblohy. Při přechodně zvětšené oblačnosti se vyskytnou ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Denní teploty se budou pohybovat mezi 23 až 27 stupni.

Podobné počasí nás čeká i v pondělí. Bude jasno až polojasno, během dme postupně i oblačno. Místy se objeví přeháňky nebo bouřky. Teploty se vyšplhají až ke 30 stupňům.

Další dny pracovního týdne přinesou polojasnou až oblačnou oblohu, místy se vyskytnou přeháňky nebo bouřky. V průběhu týdne budou postupně přibývat srážky i oblačnost. Nejvyšší denní teploty zpočátku vystoupají k 28 až 32 stupňům, poté mírně klesnou na 25 až 29 stupňů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy