"Otec" oligarchů jde proti logice Kremlu

Adam Junek
20. 6. 2006 16:30
Moskva - Výroba elektřiny patří do soukromých rukou, míní mocný ruský magnát Anatolij Čubajs. Nebrzdí ho ani snaha Kremlu ovládnout strategické sektory.

"Ve dvou nebo třech firmách z dvaceti, které vytvořila reforma energetického sektoru, si dokážu představit zahraniční investory, a to jako strategické partnery s nadpolovičním podílem," uvedl dnes na tiskové konferenci Čubajs, jenž šéfuje elektrárenskému monopolu UES (United Energy System).

Elektřina patří soukromníkům

"Nebudu váhat pro tento plán udělat cokoliv," citovala ruského boháče a také "otce" ruské privatizace agentura Ria Novosti.

Také další kusy výrobce elektřiny mají podle Čubajsových plánů skončit v rukou soukromých investorů. Toto odvětví totiž potřebuje jen do roku 2010 investice ve výši 85 miliard dolarů, a ty se ve státní kase jen tak nenajdou. Státní ale má zůstat rozvod energie.

Právě tato politika se ale příliš neslučuje s kroky Kremlu v posledních měsících. V rukou podnikatelů spřízněných s Vladimirem Putinem se začala soustřeďovat velká část ekonomické moci. A především se jedná o strategické sektory, jako těžba ropy a plynu nebo média a letecká doprava.

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kromě toho si ve většině z těchto firem ruská vláda drží podstatné podíly a někde je i navyšuje. Například v plynárenském monopolu namísto původních asi 36 procent už Kreml přímo ovládá 51procentní podíl. O klastru těchto firem se už ostatně delší dobu hovoří jako o "Kreml, a. s.". Firmy jako Gazprom, Aeroflot či Rosněfť navíc generují bezmála dvě pětiny ruského hrubého domácího produktu a jejich zisky se počítají na desítky miliard dolarů.

Čebajs se však Putina nebojí. Patří k jedněm z mála kritiků vládce Ruska. Kritizoval dokonce tažení Moskvy proti kdysi nejbohatšímu oligarchovi Michailu Chodorkovskému, který si nyní odpykává osmiletý trest v pracovním táboře na rusko-čínských hranicích.

Oligarchy splodil Čubajs

Ostatně první generace oligarchů, která se zrodila v polovině devadesátých let, vděčí za své majetky právě Čubajsovi. Jako tehdejší ministr pro privatizaci jim pomohl k majetkům v řádu miliard dolarů. Vydal totiž 145 milionů kupónů, jimiž rozdělil mezi lid 80 procent státního majetku. Zatímco se většina těchto papírů ukázala bezcennými a lidé vyšli naprázdno, radovali se podnikatelé s nejužšími kontakty na Kreml.

Čubajs, ač si na nedostatek stěžovat nemůže, nepatří do ligy nejbohatších. Jak píše deník Die Welt, "hraje pouze v lize dolarových milionářů".

Význam mu je ale přikládán o to větší. Jeden ruský vtip, které magnát rád publikuje na svých webových stránkách, například říká: "Čubajs nastupuje do taxíku a taxikář se ptá, kam to bude. Kamkoliv, odpoví Čubajs, všude je mě třeba."

A nevadí mu ani, že mu mnozí vyčítají, že privatizace skončila špatně právě kvůli němu. Ostatně exprezident Boris Jelcin na jeho adresu prohlásil: "Za všechno může Čubajs." Tato věta se ostatně vynoří na mysli kdekterému Rusovi, zvlášť když se octne bez elektřiny, jako se to stalo loni v květnu v Moskvě.

Podle německého deníku na to odpovídá Čubajs další anekdotou: "Když v noci svítí v Kremlu světlo, pracuje Putin. Když ne, pracuje Čubajs."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Desetitisíce turistů uvázly v čínském letovisku, úřady ho uzavřely kvůli covidu

Přes 80 tisíc turistů uvázlo v oblíbeném čínském přímořském letovisku San-ja, když se tam objevily případy nákazy koronavirem a úřady město uzavřely. Na svých internetových stránkách o tom informuje stanice BBC. Čína je jedinou významnou ekonomikou světa, která stále dodržuje politiku nulové tolerance vůči covidu.

Úřady v sobotu zrušily všechny lety, z města neodjíždějí ani vlaky. V pátek testy potvrdily nákazu u 263 lidí. Z města se nyní mohou dostat jedině ti, kdo budou mít pět negativních PCR testů během sedmi dnů. Letovisko, kterému se přezdívá "čínská Havaj", restrikce zasáhly na vrcholu turistické sezony. 

Další zprávy