Opeřenci ve válce o Kašmír. V indické vazbě skončil i podezřelý holub s vazbami na Pákistán

Michelle Hansen Michelle Hansen
15. 12. 2016 22:05
Indická policie před několika týdny zadržela údajného "pákistánského" holuba, který měl u sebe osobní vzkaz adresovaný indickému předsedovi vlády. Opeřenec byl zatčen a skončil ve vazbě. Území Kašmíru si nárokují Indie i Pákistán. V oblasti vzrostlo v posledních měsících napětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nové Dillí – Do ostrých indicko-pákistánských sporů o pohraniční region Kašmír se zapojilo i ptactvo. Policie v Indii odchytila před několika týdny podezřelého holuba s "vazbami na Pákistán", který měl u sebe výstražný vzkaz pro indického předsedu vlády Nárendru Módího.

"Vzali jsme ho do vazby," řekl po telefonu agentuře AFP indický policejní inspektor Rakeš Kumar.

Server The Washington Post o víkendu připomněl, že zatýkající policista se se zadrženým opeřencem dokonce i vyfotil. Snímek od té doby koluje po sociálních sítích.

Podle indických tiskových agentur se holub pohyboval v příhraničním regionu Pandžáb nedaleko hranic s pákistánskou částí Kašmíru, kde v poslední době znovu vzrostlo napětí.

Pákistánce zatčení holuba indickými policisty pobavilo. Sloupkař Irfan Husajn, který píše pro pákistánský deník Dawn, napsal: "Můžete, prosím vás, toho nebohého zajatého holuba osvobodit?" 

Zatýkání ptactva podle něj taky naznačuje, jak "nejistá" je Indie navzdory rychle rostoucí ekonomice a velikosti armády.

Kromě holuba s výhružným vzkazem objevily indické úřady v Kašmíru taky zhruba 150 dehydrovaných ptáků, namačkaných v autě. Na nohou měli různobarevné kruhy. Indická policie má podezření, že je do pohraničního regionu propašovali pákistánští separatisté a chtěli je využívat ke špionáži.

Příhraniční území Kašmíru si nárokují Indie i Pákistán. Mezi oběma jadernými velmocemi platí od roku 2003 příměří, státy ho ale často porušují a navzájem se obviňují z rozpoutání násilností. Letos na podzim proběhlo v Kašmíru několik přestřelek i útoků, při kterých zemřeli vojáci i desítky civilistů na obou stranách. 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy