Opeřenci ve válce o Kašmír. V indické vazbě skončil i podezřelý holub s vazbami na Pákistán

Michelle Hansen Michelle Hansen
15. 12. 2016 22:05
Indická policie před několika týdny zadržela údajného "pákistánského" holuba, který měl u sebe osobní vzkaz adresovaný indickému předsedovi vlády. Opeřenec byl zatčen a skončil ve vazbě. Území Kašmíru si nárokují Indie i Pákistán. V oblasti vzrostlo v posledních měsících napětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nové Dillí – Do ostrých indicko-pákistánských sporů o pohraniční region Kašmír se zapojilo i ptactvo. Policie v Indii odchytila před několika týdny podezřelého holuba s "vazbami na Pákistán", který měl u sebe výstražný vzkaz pro indického předsedu vlády Nárendru Módího.

"Vzali jsme ho do vazby," řekl po telefonu agentuře AFP indický policejní inspektor Rakeš Kumar.

Server The Washington Post o víkendu připomněl, že zatýkající policista se se zadrženým opeřencem dokonce i vyfotil. Snímek od té doby koluje po sociálních sítích.

Podle indických tiskových agentur se holub pohyboval v příhraničním regionu Pandžáb nedaleko hranic s pákistánskou částí Kašmíru, kde v poslední době znovu vzrostlo napětí.

Pákistánce zatčení holuba indickými policisty pobavilo. Sloupkař Irfan Husajn, který píše pro pákistánský deník Dawn, napsal: "Můžete, prosím vás, toho nebohého zajatého holuba osvobodit?" 

Zatýkání ptactva podle něj taky naznačuje, jak "nejistá" je Indie navzdory rychle rostoucí ekonomice a velikosti armády.

Kromě holuba s výhružným vzkazem objevily indické úřady v Kašmíru taky zhruba 150 dehydrovaných ptáků, namačkaných v autě. Na nohou měli různobarevné kruhy. Indická policie má podezření, že je do pohraničního regionu propašovali pákistánští separatisté a chtěli je využívat ke špionáži.

Příhraniční území Kašmíru si nárokují Indie i Pákistán. Mezi oběma jadernými velmocemi platí od roku 2003 příměří, státy ho ale často porušují a navzájem se obviňují z rozpoutání násilností. Letos na podzim proběhlo v Kašmíru několik přestřelek i útoků, při kterých zemřeli vojáci i desítky civilistů na obou stranách. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy