Obrazem: Vojáci, anebo podnikatelé? Jedinečné snímky ze zázemí čs. legií v Rusku

V pekárně 3. těžké dělostřelecké baterie - pečení velikonočních mazanců. Pekárnou dodávané produkty zpravidla zpracovávaly až samotné vyšší jednotky ve vlastních provozech.
Legionáři pózují před sudy s vlastnoručně vyrobeným pivem.
Klempířské a zámečnické dílny v Kurganu. Legie potřebovaly i různé plechovky, vědra, čajníky a nářadí, které vyráběly legionářské kurganské dílny. A stejně jako v případě piva šlo také o žádaný obchodní (výměnný) artikl.
Železniční zásobování – Čechoslováci byli nejprve ruskými železničáři přijímáni s nedůvěrou. Rychle si ji ale získali zefektivněním dopravy či pružným využitím lokomotiv a vozů. Z údajného upřednostňování vlastních transportů nicméně později vyvstaly konflikty s ruskými úřady.
Legionářská prodejna štábu vojska Dálného východu ve Vladivostoku.
Foto: Archiv Československé obce legionářské
Do Československa, na jehož vzniku mají legionáři lví podíl, se jejich poslední konvoje vracely před 100 lety. Badatelé však ani dnes nevycházejí z údivu nad jejich schopnostmi. "Bojovali, živili a šatili 70 000 vojáků i v těch nejdrsnějších podmínkách Sibiře," říká historička Daniela Brádlerová. Založením spořitelny, banky či rozsáhlé logistiky předběhly čs. legie v Rusku dobu o celá desetiletí.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Antimonopolní úřad povolil nákup Equa bank skupinou Raiffeisenbank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa Bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, rozhodnutí je pravomocné.

" V důsledku fúze získá společnost Raiffeisenbank možnost výlučně kontrolovat společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution. Ke spojení soutěžitelů dochází v oblasti poskytování bankovních služeb," uvedl úřad.

Raiffeisenbank International (RBI) oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners na začátku února.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Zeman přijal v Lánech nového slovenského premiéra Hegera. Jednat budou o koronavirové krizi či bilaterální spolupráci. Poté se Heger setká s Babišem

Zdroj: ČTK
Další zprávy