Number of Slovak workers in ČR decreasing

Tomáš Fránek
7. 5. 2008 11:30
Czech firms search for labor force further east
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zlín - Number of Slovaks that commute to work abroad is no longer increasing, informed the Statistical Office of the Slovak Republic. 

In the Czech Republic, the number of Slovak workers is in fact decreasing.

Thanks to Slovakia´s economic boom, they are attracted back to their homeland. The same trend is having an influence on the Czech economy.

Due to high employment rates in the Czech Republic and unwillingness of people to accept certain jobs, it is hard for some companies to find the required workforce. For these firms, the prospects are grim.  

Abundance of vacancies

The Slovak Statistical Office stated that while during the first three months of last year the number of Slovaks working abroad increased by more than 30,000, this year the growth in the three months was only 8,000.

"The reason of this decrease lies with the abundance of job openings in Slovakia," Ivan Chrappu from the Slovak Statistical Office said to Slovak media.

The polls also showed that Slovaks prefer to work in "old" EU member states in Western Europe.

Now it is above all Slovak specialists, such as doctors or nurses, that look for work in the Czech Republic. On the contrary, the flow of manual labor has stopped. 

Ebbing tide

Czech statistics confirm the decreasing numbers of Slovak workers in the country. After the first three months of this year, there were 101,000 Slovaks working in the Czech Republic - there were 300 more at the end of last year.

Even economists and human resource workers agree that Slovakia no longer constitutes a major pool of foreign labor force for Czech firms.

"The main wave is gone. The quick development of the Slovak economy and arrival of foreign investors created tens of thousands of new jobs and there are not so many reasons for Slovaks to go abroad," said Roman Konečný from Etis consultant company to Aktuálně.cz.

"Easterners" filling the vacuum

Czech companies seem to be increasingly searching for workers in Ukraine. In the first three months of this year, nearly 5,000 of them came to work in the Czech Republic.

In addition to 66,000 Ukrainians working in the Czech Republic, there is also a growing number of Vietnamese - in past year their number has grown from 5,400 to 11,000. 

On top of that, the number of Mongolian, Bulgarian and Romanian workers has almost tripled in the past year.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy