"Sloužil státu i královně." Na hradu Windsor byl pohřben princ Philip

ČTK ČTK
17. 4. 2021 18:07
Do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor byl v sobotu odpoledne pohřben princ Philip, manžel královny Alžbety II., který zemřel minulý pátek ve svých 99 letech.
Záběry z pohřbu prince Philipa, který se konal 17. dubna 2021 | Video: Associated Press

Británie držela k uctění jeho památky minutu ticha před začátkem asi 50minutového pohřebního obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny. Ceremoniálu se však vzhledem k pandemii zúčastnilo jen 30 hostů, převážně členů rodiny.

"Inspirovala nás jeho neochvějná loajalita vůči královně, jeho služba státu a Společenství (Commonwealth), jeho odvaha, statečnost a víra. Naše životy byly obohaceny výzvami, které před nás postavil, podporou, kterou nám dal, jeho laskavostí, humorem a lidskostí," řekl na začátku obřadu windsorský děkan David Conner.

Ve 14:40 místního času (15:40 SELČ) byla Philipova rakev vynesena ze soukromé kaple a uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover.
Ve 14:40 místního času (15:40 SELČ) byla Philipova rakev vynesena ze soukromé kaple a uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover. | Foto: Reuters

Philipovo tělo dorazilo ke kapli svatého Jiří, jež je po staletí dějištěm královských svateb a pohřbů, na speciálně upraveném vozu značky Land Rover, který vévoda z Edinburghu sám pomáhal navrhovat. Na sedačce pohřebního vozu ležely jezdecké rukavice a čepice patřící vévodovi z Edinburghu, které byly podle komentátorů připomínkou jeho lásky ke kočírování koňských spřežení. Přes rakev byla přehozena jeho osobní standarta, na níž ležela kytice, Philipova čepice z námořnictva a meč, který mu věnoval král Jiří VI., otec jeho manželky, nyní 94leté královny Alžbety II.

Ta se krátce před tím, než ke kapli vyrazil smuteční průvod, objevila poprvé od úmrtí svého manžela na veřejnosti. K procesí se přidala ve státní limuzíně značky Bentley. Před rakví pak pochodovali čelní velitele britské armády, za ní děti královského páru - jediná dcera princezna Anna, prvorozený syn a následník trůnu princ Charles a jeho bratři Andrew a Edward.

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters

V průvodu bylo rovněž osm vnoučat královského páru, včetně Charlesových synů, princů Williama a Harryho, jejichž vztahy podle médií utrpěly kvůli nedávnému Harrymu rozhodnutí vzdát se svých povinností a práv v královské rodině a přestěhovat se do Kalifornie. Při cestě do kaple oba bratři nestáli hned vedle sebe, ale odděloval je Peter Phillips, syn princezny Anny.

Po skončení pohřebního obřadu však Harry s Williamem odcházeli s kaple a povídali si, připojila se k nim rovněž Williamova manželka Kate. Harryho žena Meghan Markelová cestu přes Atlantik neabsolvovala na doporučení lékařů, je totiž těhotná.

Podle dlouhodobých plánů se mělo pohřbu prince Philipa původně zúčastnit asi 800 osob, vzhledem k šíření koronaviru byl však počet lidí v kapli značně omezen. Kromě členů královské rodiny bylo u obřadu i několik Philipových příbuzných z Německa. Vévoda z Edinburghu se narodil v Řecku jako princ řecký a dánský a stejně jako královna má četné rodinné vazby s dalšími evropskými královskými rody.

Pohřební obřad odrážel Philipovy vazby na armádu, kde působil v roli ceremoniálního velitele i jako člen námořnictva za druhé světové války. Celé smuteční slavnosti, jež předcházela obřadu v kapli svatého Jiří, se zúčastnilo na 700 příslušníků ozbrojených složek.

Smuteční ceremoniál byl na Philipovu žádost jednoduchý. Nesloužila se mše, členové královské rodiny nepronášeli smuteční řeči, ani nic předčítali. Kromě windsorského děkana četl z bible rovněž arcibiskup z Canterbury.

Za předčítání všech Philipových oficiálních titulů a zvuku vojenských písní byla rakev vévody z Edinburghu spuštěna do královské krypty v kapli svatého Jiří, kde jsou ostatky dalších 24 zemřelých členů královské rodiny, včetně tří anglických králů. Hrobka však zřejmě nebude Philipovým místem posledního odpočinku. Po smrti Alžběty II. se jeho ostatky přesunou na královské pohřebiště u sídla Frogmore Estate nedaleko hradu Windsor.

Smuteční obřad skončil zpěvem britské státní hymny. Ve Spojeném království dnešním dnem končí období státního smutku, pro členy královské rodiny však bude platit ještě další týden. Její členové se mohou účastnit veřejných akcí, budou však nosit černé pásky na ruce.

 

Právě se děje

Další zprávy