Mozartova lebka? Přetrvává nejistota

ČTK, vid
10. 1. 2006 0:01
Vídeň - Rakouští vědci, kteří chtějí identifikovat Mozartovu lebku, mají problém. Ostatky z rodinné hrobky totiž nejspíš vůbec nepatří skladatelovým příbuzným.

Srovnávací test s domnělým genofondem z kostí Mozartovy babičky a neteře ztroskotal na zjištění, že ostatky vytažené z rodinné hrobky v Salcburku, ve které ovšem Mozart pochován nebyl, s největší pravděpodobností nepatří pokrevním příbuzným slavného komponisty.

Vetřelci v rodinné hrobce

"Žádná z osob v hrobce Mozartových není s jinou v příbuzenském vztahu. Kdo tedy v hrobě leží, není jasné. Proto není ani možné potvrdit identitu lebky. Mrtví si vzali svoje tajemství s sebou," uvedla v neděli večer v dokumentárním pořadu rakouská televize ORF, která výzkum financovala.

Od narození Wolfganga Amadea Mozarta letos uplyne 27. ledna 250 let. Letošek je proto v Rakousku vyhlášen Mozartovým rokem a slavit se bude jak v Salcburku, tak ve Vídni. Výzkum skladatelových pozůstatků byl součástí příprav na toto výročí.

Vědci z Institutu klinické medicíny v Innsbrucku zkoumali spolu se svými kolegy z laboratoře americké armády v Marylandu genetický materiál získaný ze dvou zubů vyjmutých z horní čelisti údajné Mozartovy lebky. Ten měl být analyzován a porovnáván se vzorky DNA z kostí z rodinné hrobky v Salcburku, která byla za tímto účelem otevřena v roce 2004.

Zájem o ženské příbuzné byl kvůli mitochondriální DNA, protože ta na rozdíl od jiných částí DNA nepodléhá mutacím, a rodová příbuznost se proto podle ní spolehlivě zjišťuje.

W. A. Mozart
W. A. Mozart | Foto: Aktuálně.cz

Která lebka je skladatelova?

Testovaná lebka, jíž chybí spodní čelist, je ve vlastnictví nadace Mozarteum v Salcburku teprve od roku 1902. Není však jediná, o níž se tvrdí, že patřila Mozartovi.

Předchozí průzkumy přinesly překvapivá zjištění: fraktura levé spánkové kosti - způsobená pravděpodobně úrazem - mohla vyvolávat časté bolesti hlavy, které slavného skladatele provázely na sklonku života. Vědci rovněž dospěli k názoru, že příčinou Mozartovy smrti mohly být právě následky zranění hlavy a nikoliv revmatická horečka, jak se řada odborníků domnívá.

#reklama

Světově proslulý komponista zemřel 5. prosince 1791 ve Vídni v naprosté chudobě a byl proto pohřben v hromadném hrobě mezi tuláky, chuďasi a ztroskotanci na hřbitově svatého Marka. O deset let později, když se o Mozartovu osobu začal znovu projevovat zájem, údajně lebku vyjmul z hrobu Joseph Rothmayer, jenž skladatele pohřbíval. Příští generace poté relikvii svědomitě opečovávaly, ovšem zda jde skutečně o originál, se dosud nepodařilo prokázat.

 

Právě se děje

Další zprávy