Microsoft zlevňuje Windows Vista, vázne prodej

alt
18. 2. 2008 17:10
Levnější bude jen krabicová verze
Společnost Microst spustila 30. ledna prodej svého nového operačního systému Windows Vista i pro koncové zákazníky. V rubrice Technika si můžete přečíst rozhovor s Tomášem Koškou z české pobočky Microsoftu.
Společnost Microst spustila 30. ledna prodej svého nového operačního systému Windows Vista i pro koncové zákazníky. V rubrice Technika si můžete přečíst rozhovor s Tomášem Koškou z české pobočky Microsoftu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Výrazné zlevnění operačního systému Windows Vista dnes oznámila česká pobočka firmy Microsoft. Změna se ale týká jen krabicové verze systému.

Microsoft ke zlevnění přiměl váznoucí prodej jeho nejnovějšího systému v Česku. Zákazníci zatím dávají přednost starším Windows XP.

Původní plán byl prodat 800 tisíc licencí Windows Vista do konce roku 2007. Skutečné prodeje zatím dosáhly jen zhruba 350 tisíc.

Firma neuvádí přesně, kolik z toho jsou krabicové verze. Drtivá většina operačních systémů se ale prodá spolu s novými počítači.

Krabicová verze narozdíl od takzvané OEM povoluje přenesení systému na jiný počítač a zahrnuje nárok na technickou podporu přímo od Microsoftu. Sleva se vztahuje na nový systém i na aktualizaci z Windows XP.

"My určujeme doporučené ceny. Teď je na prodejcích, jak zaregují," doplnila Jana Vávrová z tiskového oddělení firmy.

Nejlevnější Home Basic má nově stát kolem 4 900 korun nebo 2 550 při přechodu z Windows XP. U nejdražší verze Vista Ultimate doporučuje Microsoft cenu 8 200 korun. Dosud byla v internetových obchodech k pořízení za přibližně 13 tisíc korun.

Čtěte více:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy