Londýn: Experti varují před hurikány

Red Zah, Reuters
7. 12. 2005 12:47
Londýn -  Přestože se Spojené státy ještě nevypořádaly s následky letošních devastujících bouří, londýnští experti již varují před příští sezónou.
Foto: Aktuálně.cz

Bouří bude více, nebudou však dosahovat takové síly. Očekává se tedy, že i způsobené škody nedosáhnou letošních 200 miliard amerických dolarů.

Jak to vidí Londýn

Londýnský Tropical Storm Risk (TRS), meteorologický ústav zaměřující se na tropické bouře, přišel v uplynulých dnech se studií na příští rok.

"Přestože příští rok očekáváme další aktivní sezónu, možnost že bychom zaznamenali v oblasti Zálivu opět pět silných hurikánů, jak tomu bylo letos, je dost nepravděpodobná," prohlásil Mark Saunders z meteorologického ústavu.

Co přinese příští sezóna? Očima amerických meteorologů ČTĚTE ZDE

V dlouhodobé předpovědi na příští rok TRS předpovídá nadprůměrný výskyt tropických bouří, které by měly zasáhnout pobřeží Spojených států v mnohem větší míře než v uplynulých letech.

Foto: Aktuálně.cz

Vědci z londýnského meteorologického ústavu založili své bádání na výsledcích dostupných za posledních padesát let.

Hurikánů nebude tolik

Spojené státy by v příštím roce mělo zasáhnout pět tropických bouří, z nichž dvě dosáhnou síly hurikánu, dvě bouře zasáhnou Karibik a z jedné se stane hurikán.

O škodách, které hurikány způsobily ČTĚTE ZDE

Více hurikánů v oblasti způsobují větry slabší než obvyklé západní pasáty vanoucí přes Atlantik a teplejší než teplota oceánu mezi Severní Afrikou a Karibskou oblastí.

#reklama

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy