Liberec Region to buy national landmark Ještěd

National news reporters
9. 7. 2008 9:00
Ještěd is likely to be nominated for Unesco list

Liberec - Liberec Region authorities decided to buy the national landmark Ještěd, which is owned by telecommunication company Radiokomunikace at the moment.

The estimated price of the pearl of Czech architecture is CZK 75 million.

The Liberec Region approved yesterday to purchase the transmitter as well as the adjoined hotel. "There is going to be a number of negotiations now and it would be premature to make any comment right now," said Information Department head Barbora Matoušová.

The future owner of Ještěd will play a decisive role in nominating the Liberec vista point for the Unesco heritage status.

To do so, the future owner will have to renovate the interior of the restaurant and the hotel trying to get back the original look. The interior was badly damaged by a series of reconstructions during the communist times.

It is more than clear now, though the costs of the renovation will be enormous.

The Ministry of Culture would like to nominate Ještěd for the Unesco heritage status in 2010.

Read more: Ještěd to be nominated for UNESCO list in 2010

Not against

České radiokomunikace support the sale of Ještěd. "There have been vigorous discussions with the Liberec Region and the town of Liberec authorities since November last year. Our common goal is to preserve the unique landmark and České radiokomunikace will hep as much as possible," said spokesperson Marie Fianová.

The telecommunications company has only one condition. "We want to have access to the broadcasting facilities and telecommunications technologies," said Fianová.

The other potential buyer, the town of Liberec has not expressed an interest in the sale.

"We were addressed, too. But we believe it should be the region to own the landmark, as Ještěd has become a symbol of the whole region," said spokesperson of Liberec town hall Martin Korych.

This upcoming weekend Ještěd is going to celebrate its 35th anniversary.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy