Ještěd to be nominated for UNESCO list in 2010

Martina Machová
9. 4. 2008 19:50
Ještěd beats other Czech landmarks

Czech UNESCO sights

Český Krumlov, město v UNESCO
 • State manor and castle, Český Krumlov (since 1992)
 • Historical center of Prague (1992)
 • Historical center of Telč (1992)
 • St. John of Nepomuk shrine, Zelená Hora, Ždár nad Sázavou (1994)
 • Historical center of Kutná Hora with Church of St. Barbara and Church of the Assumption of the Virgin Mary in Sedlec (1995)
 • Lednice Valdice area (1996)
 • Holašovice rural area (1998)
 • Archbishop's Palace and gardens, Kroměříž (1998)
 • Castle and surroundings, Litomyšl (1999)
 • The Holy Trinity Column, Olomouc (2000)
 • Villa Tugendhat, Brno (2001)
 • Jewish quarter and Basilica of St. Prokop, Třebíč (2003)

 

Liberec/Prague - A hilltop tower Ještěd that hosts a hotel and a television transmitter is another Czech landmark to be nominated for the inclusion in the famed UNESCO World Heritage list.

Ještěd heads the list of Czech sites suggested for nomination - however, the tower will enter the competition with other world's sites no sooner than in 2010. 

"Yes, Ještěd will be our next nominee, provided the Ministry of Culture agrees to it," assured Michal Beneš, a UNESCO expert from the ministry.

Award winning and trendy

"We have decided to follow international recommendation and slow down new nominations. It means we won't nominate more than one monument in two years," explained Beneš why there won't be any nomination in 2009.

The monument that is towering above the town of  Liberec beat other Czech sites that have been waiting to be included in the UNESCO nomination list. These include, for example, the system of fish ponds around the south-Bohemian town of Třeboň, west-Bohemian baths, Müller Villa in Prague, the Fortress of Terezín or the Karlštejn Castle.

"It is in accord with international trends of interest above all in technical monuments. Another important factor is that is has won an important architectonical award Perret prize," said Michal Beneš when summarizing the main advantages of Ještěd monument.

"Currently, all the necessary documentation is being prepared. "We have elaborated chapters on its history, photo documentation and description," informed Věra Kučová from the National Heritage Office whose job is to prepare the nomination.

The truth is that one year delay can be rather beneficial to Ještěd. "At least we have more time to work the documentation properly. There are still many unanswered questions, for example the stance of the owner, whose agreement is necessary," informed Beneš.

Rejection would block other landmarks

Věra Kučerová too has confirmed that the owner's consent is absolutely crucial.

The hotel and transmitter belongs to the Czech Radiocommunications company, while especially the transmitter is important to them. 

If Ještěd would be unsuccessful, it would remain in a sort of vacuum, blocking other possible Czech nomination. "Officially, Ještěd's nomination would be laid aside with a possibility of its being discussed again only if a vacant place were to appear. In this scenario, we would draw back the nomination," explained Beneš.

Last year, the Czech Republic has nominated landmarks that once used to stand in a territory called the Great Moravia - a Central European empire from the 9th century AD. If approved by UNESCO, it will be included in the list in 2009. This year, a horse-breeding farm in Kladruby has been nominated.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy