Kůrovec se z českých lesů poroučí. Pomohla včasná těžba i chladné a deštivé jaro

ČTK eri ČTK, eri
16. 10. 2021 13:05
Kůrovcová kalamita, která české lesy naplno zasáhla v roce 2018, je na ústupu. Na Moravě je za svým vrcholem a pod kontrolu ji dostávají i lesníci na Vysočině. "Poslední velké bojiště zůstává na Děčínsku, Českolipsku a Liberecku," řekl mluvčí státního podniku Lesy České republiky Martin Zajíček. Zpráva přichází v den, kdy lidé po celé České republice pomáhají s obnovou lesů.
Den za obnovu lesa, Petr Čech | Video: Lesy ČR

Akci Den za obnovu lesa pořádá státní podnik Lesy České republiky na třinácti místech po celé republice. Kromě sázení stromů dobrovolníci pomáhají i s úklidem lesa nebo stavěním oplocení kolem nových výsadeb. 

K útlumu kůrovcové kalamity kromě intenzivní těžby napadeného dřeva přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro. Počasí zpozdilo jarní rojení kůrovce zhruba o jeden měsíc.

Prioritou Lesů ČR je teď obnova zničených lesů. "Do roku 2018 činila běžná plocha zalesnění u Lesů ČR 10 000 hektarů, letos je v plánu 22 000 hektarů. Používali jsme ročně až 55 milionů sazenic, letos to bude až 100 milionů," řekl nedávno generální ředitel LČR Josef Vojáček.

V regionech, kde již kalamita pominula, chystají Lesy ČR obnovu cest poničených těžební a dopravní technikou. "Finance na to má podnik vyčleněné, do obnovy cest a lesní infrastruktury půjdou stovky milionů korun," řekl Zajíček.

Díky rostoucím cenám dřeva podnik opět tvoří finanční rezervy na obnovu lesů a lesního majetku. V letošním prvním pololetí se podnik vrátil do zisku 680 milionů korun po loňské ztrátě 480 milionů korun.

Kůrovec v ČR loni podle think-tanku Czech forest napadl 35 až 40 milionů metrů krychlových dřeva. Škody způsobené nízkou výkupní cenou kůrovcového dříví a předčasnou těžbou porostů loni dosáhly 44 miliard Kč, odhadl Czech forest. Podle Českého statistického úřadu těžba dříví loni v ČR dosáhla rekordních 35,8 milionu metrů krychlových. Meziročně se tak zvýšila o 9,7 procenta.

Měsíční krajina na Vysočině. Sledujte záběry zdecimovaných lesů po kůrovcové kalamitě na Jihlavsku, 11. 6. 2020: 

Zdecimované lesy po kůrovcové kalamitě na Jihlavsku | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy