Kubánští agenti dostali od ČSSR čtyřku

Pavel Baroch
25. 5. 2006 10:20
Praha - Úsměvy, objetí, polibky. Českoslovenští a kubánští rozvědčíci byli na oko kamarádi. Uvnitř: HISTORICKÉ FOTO
Vyznamení náčelníka rozvědky genmjr. Karla Sochora ze 17. 4. 1987 Gustávem Husákem - foto z archivu rozvědky
Vyznamení náčelníka rozvědky genmjr. Karla Sochora ze 17. 4. 1987 Gustávem Husákem - foto z archivu rozvědky | Foto: ÚZSI

Agenti ČSSR ale nebyli s prací svých kolegů spokojeni.

Úřad pro zahraniční styky a informace po sedmnácti letech po pádu komunismu zveřejňuje velkou část archivu československé komunistické rozvědky. Mezi dokumenty je i hodnocení spolupráce s kubánskými kolegy. A pro rozvědčíky z ostrova svobody nevyznívá nejlépe.

"Kvalita produkce kubánské rozvědky byla v porovnání s rozvědkami SSSR, NDR podstatně nižší," konstatuje se v třístránové zprávě, jejíž kopii získalo Aktuálně.cz ještě před otevřením archivu předlistopadové rozvědky.

Českoslovenští agenti hodnotili práci svých kubánských spojenců jako ve škole od jedničky do pětky. Největším úspěchem bylo, když známka klesla pod čtyřku.

"V období 1975 až 1983 se pohybovala v rozmezí hodnot 4,04 až 4,60 (1976). Pod hodnotu 4,00 klesla v roce 1983 a od té doby se drží pod touto hodnotou. Nejvyšší kvality bylo dosaženo v roce 1988 a 1989 - 3,67," upozorňuje zpráva.

Českoslovenští rozvědčíci si v dokumentu stěžují, že jen menšina ze zaslaných kubánských informací byla použitelná.

"Maximálních hodnot ve využitelnosti bylo dosaženo v roce 1982 (40,9 %) a 1984 (40,3 %), opačného extrému bylo dosaženo v roce 1981 (14,4 %) a 1975 (15,2 %), 1985 (19,1 %) a 1986 (19,4 %)."

Infobox

DÁLE SLEDUJTE

  • Kompletní archiv materiálů civilní komunistické rozvědky z let 1945 - 1990 najdete na adrese http://archiv.uzsi.cz
  • Stránky Úřadu pro zahraniční styky a informace najdete na adrese http://www.uzsi.cz

IP, HN, EKON...

Předlistopadová rozvědka si libovala ve zkratkách. V textu o kubánských soudruzích se několikrát objevuje například termín IP, což znamená "informační produkce", tedy v normální řeči zpráva.

"Maximálního počtu IP, které předala rozvědka Kuby, bylo dosaženo v roce 1986 (413 IP) a 1985 (317 IP).

Další oblíbenou zkratkou byl HN - tedy Hlavní Nepřítel. Používala se výhradně ve spojení se Spojenými státy.

"V roce 1977 a 1978 se okruh informací omezil na problematiku HN USA, ČLR (Čínská lidová republika) a HNZ (Hnutí nezúčastněných zemí)."

Když socialističtí rozvědčíci sledovali novinky v kapitalistické ekonomice, různé vynálezy a vymoženosti, aby je mohli ukrást a využít v centrálně plánovaném hospodářství, vymysleli si pro to termín EKON.

"V roce 1983 a 1984 prioritami v informační produkci rozvědky Kuby zůstává ideodiverze, NSR a EKON," stojí v historickém dokumentu.

Kritika do vlastních řad

Aby českoslovenští soudruzi své kolegy z Kuby jen nekritizovali, nechybí v hodnocení na závěr slovo do vlastních řad.

"Rovněž naše produkce předávaná kubánské rozvědce zaznamenala podstatné výkyvy. Maxima v počtu předávaných informací bylo dosaženo v roce 1984 (330 IP) a 1982 (225 IP). Manimálních hodnot bylo dosaženo v roce 1989 (71 IP) a 1977 (77 IP)," stojí ve zprávě.

Na ostrov svobody z předlistopadového Československa proudily informace o Německé spolkové republice, Čínské lidové republice a samozřejmě i o HN USA - hlavním nepříteli Spojených státech amerických.

 

Právě se děje

před 54 minutami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy