Kde se berou tajfuny, které nyní řádí v Asii

Josef Tuček
11. 8. 2009 10:30
Do středu Evropy mohou dosáhnout jen dozvuky ničivých větrů
Tajfun Morakot.
Tajfun Morakot. | Foto: NASA

Souvislosti - Tajfun Morakot v minulých dnech těžce devastoval Filipíny, pak Tchaj-wan a nyní, už trochu oslabenější, postupuje Čínou, která evakuovala téměř milion obyvatel z ohrožené oblasti. Na Japonsko zase nyní udeřil tajfun Etau.

Jak tajfuny vznikají a proč nemohou zasáhnout Česko?

Tajfun = asijský hurikán

Slovem tajfun se v jihozápadní Asii označuje ničivý vítr, jemuž se v Atlantském oceánu říká hurikán, v Indii a Austrálii cyklón, případně willy-willy.

Meteorologové jev odborně nazývají tropická cyklóna. Vzniká nad tropickými či subtropickými vodami oceánu o teplotě aspoň 27 stupňů Celsia. Oteplování Země tedy hrozí zvýšením pravděpodobnosti vzniku tropické cyklóny. Nad oceánem jí v nabírání na intenzitě nebrání žádné terénní útvary, jaké brzdí vítr nad pevninou. Tropickou cyklónu tvoří velké množství bouřek a vítr se v ní rychle točí ve spirále. Celý její průměr dosahuje stovek, někdy i tisíců kilometrů.

Rychlé větry, které postupují pomalu

Uvnitř tropické cyklóny vítr víří rychlostí až ke dvěma stům kilometrům v hodině. Avšak celá cyklóna se kupředu posunuje poměrně pomalu, rychlostí obvykle 15 až 30 kilometrů za hodinu. Největší zkázu způsobuje v okolí svého jádra, které obvykle mívá průměr kolem čtyřiceti kilometrů.

Když tropická cyklóna dosáhne pevniny, ztrácí postupně na intenzitě, protože přichází o zdroj energie z teplého moře a rozbíjí se o terénní překážky. Nakonec zanikne.

Česko je v závětří

Vnitrozemská Česká republika se tropických cyklón nemusí obávat.

Hurikány u Spojených států se mohou někdy stát zárodkem běžné tlakové níže, která pak přes Atlantský oceán dorazí až do Evropy. Nebývá to však příliš často, může ještě nad oceánem zaniknout.

Pokud taková tlaková níže opravdu dosáhne až do Česka, způsobí, že na našem území prší, ochladí se a fouká běžný vítr. Chlad a deště však opravdu nejsou ničím ve srovnání s opravdovým řáděním hurikánu. Tajfuny a cyklóny na druhém konci světa pak už na Evropu přímý vliv nemají vůbec.

 

Právě se děje

Další zprávy