Japonští záchranáři se marně snažili zachránit 150 kytovců

ČTK ČTK
11. 4. 2015 9:21
Nikdo netuší, co tak velkou skupinu elektry tmavé z čeledi delfínovitých, žijící normálně v hlubokých vodách oceánu, přivedlo k mělčině, jež se jí stala osudnou.
Záchrana delfínů, ilustrační foto
Záchrana delfínů, ilustrační foto | Foto: Repro YouTube.com

Hokota - Japonští záchranáři museli vzdát snahy o záchranu 150 kytovců, kteří v pátek uvízli na pláži v Hokotě, asi 100 kilometrů severovýchodně od Tokia. Záchranné práce probíhaly celý pátek, ale zpět do moře se podařilo dostat jen tři mořské savce druhu elektra tmavá, než byla akce odvolána, informovala agentura AFP.

Elektra tmavá je kytovec z čeledi delfínovitých, který dosahuje hmotnosti 100 až 200 kilogramů. Obvykle žije v hlubokých vodách oceánu a nikdo netuší, co tak velkou skupinu přivedlo k mělčině, jež se jí stala osudnou. Ve chvíli, kdy záchranáři skončili s pokusy dostat zvířata zpět na volné moře, většina elekter umírala nebo už byla mrtvá.

"Když se setmělo, bylo příliš nebezpečné v záchraně pokračovat. Na pláž navíc nebylo možné dopravit těžkou techniku," řekl AFP nejmenovaný činitel hokotské městské rady. "Spousta lidí přišla dobrovolně pomáhat při jejich záchraně, ale elektry už byly moc zesláblé," dodal.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy