Japonští záchranáři se marně snažili zachránit 150 kytovců

ČTK ČTK
11. 4. 2015 9:21
Nikdo netuší, co tak velkou skupinu elektry tmavé z čeledi delfínovitých, žijící normálně v hlubokých vodách oceánu, přivedlo k mělčině, jež se jí stala osudnou.
Záchrana delfínů, ilustrační foto
Záchrana delfínů, ilustrační foto | Foto: Repro YouTube.com

Hokota - Japonští záchranáři museli vzdát snahy o záchranu 150 kytovců, kteří v pátek uvízli na pláži v Hokotě, asi 100 kilometrů severovýchodně od Tokia. Záchranné práce probíhaly celý pátek, ale zpět do moře se podařilo dostat jen tři mořské savce druhu elektra tmavá, než byla akce odvolána, informovala agentura AFP.

Elektra tmavá je kytovec z čeledi delfínovitých, který dosahuje hmotnosti 100 až 200 kilogramů. Obvykle žije v hlubokých vodách oceánu a nikdo netuší, co tak velkou skupinu přivedlo k mělčině, jež se jí stala osudnou. Ve chvíli, kdy záchranáři skončili s pokusy dostat zvířata zpět na volné moře, většina elekter umírala nebo už byla mrtvá.

"Když se setmělo, bylo příliš nebezpečné v záchraně pokračovat. Na pláž navíc nebylo možné dopravit těžkou techniku," řekl AFP nejmenovaný činitel hokotské městské rady. "Spousta lidí přišla dobrovolně pomáhat při jejich záchraně, ale elektry už byly moc zesláblé," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy