Indian IT expert teaches English to computers

Karel Toman
22. 2. 2011 11:26
Brno is becoming symbol of innovative, knowledge based economy in Czech Republic
Professor Shakti Rath, 29 years. "I am a shy guy," he says
Professor Shakti Rath, 29 years. "I am a shy guy," he says | Foto: Karel Toman

Brno - Ed, a hypothetical pensioner in Texas, US, wants an insurance for his car, but the computer which handles his call redirects him to the department of household animals.

That's because Ed referred to his Cadillac as "cad", and the computer in the call center understood "cat".

"It is very difficult for a machine to recognize the word cat," said Shakti Rath, a 29-year old professor from the Indian Technological Institute in Madras, explaining why he had decided to spend the next two years working on a project in Brno, Czech Republic, aimed at teaching computers to understand what is Ed really asking for.

The presence of an expert from India, a global IT hotbed, in Brno's University of Technology shows that the second largest city of the country is becoming a Czech Silicon Valley, a symbol of knowledge economy in the Czech Republic.

Read more: Ostrava: from coal to data-mining, says mayor

Read more: Pulled by German boom: 2010 in Czech economy

Today, even the best software is able to recognize the spoken word from no more than 70 percent. As the example with Ed shows, this seriously inhibits a more massive commercial usage of this software.

Shakti Rath and his colleagues from Brno want to improve this rate by 3 percent in the following two years.

"It does not seem much, but it will save a lot of time and money to a lot of people," said Jan Černocký, a head of the department of computer graphic and multimedia at the University of Technology in Brno.

The project called BUT [email protected] focuses on extracting information from the common spoken word - identifying the meaning of keywords, the language, and the speaker. It is financed not only by the Czech Industry Ministry but also US Defense Ministry's agencies DARPA and IARPA, which tells something about the diverse ways in which this software can be used.

Clients from the bank sector and airport operators are interested in the results of the research too.

SoMoPro project

Shakti Rath is the youngest from the 26 expert researchers attracted to Brno by a program called SoMoPro, financed by the South Moravia Region and EU. Thirteen of them is already working in Brno, the rest is coming.

The project's director Miloš Šifalda says that since 2009 when it was launched, it has hosted two scientists from the World's top 10 universities, and a half of the 26 scientists is from the top 100 universities.

The world's top brains are now coming to Brno with business plans of international importance. According to the conditions of SoMoPro, these projects have to create employment in the region.

One of the elite scientists attracted by SoMoPro is a Czech Kamil Parouch, who has spent 14 years in the USA where he get a PhD in the University of Columbia for an investigation of inhibitors that kill cancer cells.

Another project focuses on designing a biological replacement of the human heart.

Brno and the South Moravian Region are already engaged in a type of economy others only speak about. "The regional innovative strategy brought us between 50 most innovative regions in Europe," said Michal Hašek, the governor of the South Moravian Region, when he was officially starting the second round of the SoMoPro program last week. 

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 48 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy