George Bush na Mensu nemá, ale jen těsně

Red Zah, ČTK
28. 9. 2006 12:30
Praha - Prezident George Bush má údajně IQ 125. Členství v Mense - sdružení nadprůměrně inteligentních - mu tak jen o fous uteklo. Uvnitř: SEZNAM

Sdružení, které celosvětově sdružuje asi 100.000 lidí z více než 100 zemí včetně České republiky, slaví již 60 let od svého založení. Členem Mensy se může stát jen ten, kdo v testu inteligence dosáhne IQ nad 130, kam patří jen asi dvě procenta populace.

Mensa plná intelektuálů?

Funkcí Mensy je podle jejích stanov především "vytváření stimulujícího intelektuálního a společenského prostředí pro své členy, umožňování jejich dobrovolné seberealizace a podpora vzájemných kontaktů".

Počet členů Mensy ČR je aktuálně 2350, ke známým členům patří například bývalý politik Miroslav Macek s údajným IQ 155.

  • Macek za facku zaplatí. 3 tisíce korun - ČTĚTE ZDE

Americký prezident George Bush má údajně IQ 125, takže členství v Mense mu jen o pár bodů uteklo.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Žijící osobností s nadprůměrným IQ:

Garry Kasparov - šachista 190 Bobby Fischer - šachista 187 James Woods - herec 180 Benjamin Netanjahu - politik 180 Bill Gates - podnikatel 160 Stephen Hawking - astrofyzik 160 Dolph Lundgren - herec 160 Sharon Stoneová - herečka 154 Madonna - zpěvačka 140 Arnold Schwarzenegger - politik 135 George W. Bush - politik 125

Nejmladším členem Mensy na světě je od února 2005 Brit Mikhail Ali. Členem sdružení se stal ve třech letech a šesti týdnech poté, co v testu dosáhl IQ 137.

Sdružení, které slaví 60 let

Za vznikem sdružení stál anglický vysokoškolák Lionel Ware a australský obchodník Roland Berrill. Ti se poprvé setkali v srpnu 1945 ve vlaku.

V březnu 1946 zjistil Ware v testu, že má pozoruhodně vysoký inteligenční kvocient (IQ), což vedlo k myšlence vytvořit klub lidí s vysokým IQ. Ten byl založen 1. října 1946 v Oxfordu.

Původně se sdružení mělo nazývat Klub s vysokým IQ, na názvu Mensa (latinsky "stůl") se dohodli později. Podle Berrilla částečně proto, že Mensa musí být "společností kulatého stolu", kde není nikdo nadřazený, a také proto, že název připomíná latinské přísloví "Mens sana in corpore sano" (Ve zdravém těle zdravý duch).

Síň slávy okupují vědci

V roce 1990 utvořila Mensa USA Síň slávy. Ta je dosud složena ze 14 historických osobností, které "prostřednictvím své geniality představily světu podstatné vize a výsledky".

Mezi prvními byli v letech 1990-1991 italský malíř, sochař, vědec a vynálezce Leonardo da Vinci, americký fyzik německého původu Albert Einstein, anglický matematik, fyzik a astronom sir Isaac Newton, americký filozof, přírodovědec a politik Benjamin Franklin, britský přírodovědec a objevitel evoluční teorie Charles Darwin, polský matematik, astronom a lékař Mikuláš Koperník a italský fyzik, astronom, matematik a filozof Galileo Galilei.

  • Nikola Tesla: Fyzik, který změnil svět - ČTĚTE ZDE

Dalšími, kteří byli do Síně slávy přijati v letech 2003-2005, jsou americký technik a vynálezce Thomas Alva Edison, řecký filozof Sókratés, americký elektrotechnik a radiotechnik Nikola Tesla, francouzská fyzička a chemička polského původu Marie Curieová-Sklodowská, francouzský chemik a mikrobiolog Louis Pasteur, anglický básník a dramatik William Shakespeare a řecký matematik a geometr Euklides.

 

Právě se děje

Další zprávy