George Bush na Mensu nemá, ale jen těsně

Red Zah, ČTK
28. 9. 2006 12:30
Praha - Prezident George Bush má údajně IQ 125. Členství v Mense - sdružení nadprůměrně inteligentních - mu tak jen o fous uteklo. Uvnitř: SEZNAM

Sdružení, které celosvětově sdružuje asi 100.000 lidí z více než 100 zemí včetně České republiky, slaví již 60 let od svého založení. Členem Mensy se může stát jen ten, kdo v testu inteligence dosáhne IQ nad 130, kam patří jen asi dvě procenta populace.

Mensa plná intelektuálů?

Funkcí Mensy je podle jejích stanov především "vytváření stimulujícího intelektuálního a společenského prostředí pro své členy, umožňování jejich dobrovolné seberealizace a podpora vzájemných kontaktů".

Počet členů Mensy ČR je aktuálně 2350, ke známým členům patří například bývalý politik Miroslav Macek s údajným IQ 155.

  • Macek za facku zaplatí. 3 tisíce korun - ČTĚTE ZDE

Americký prezident George Bush má údajně IQ 125, takže členství v Mense mu jen o pár bodů uteklo.

Infobox

George W. Bush

Žijící osobností s nadprůměrným IQ:

Garry Kasparov - šachista 190 Bobby Fischer - šachista 187 James Woods - herec 180 Benjamin Netanjahu - politik 180 Bill Gates - podnikatel 160 Stephen Hawking - astrofyzik 160 Dolph Lundgren - herec 160 Sharon Stoneová - herečka 154 Madonna - zpěvačka 140 Arnold Schwarzenegger - politik 135 George W. Bush - politik 125

Nejmladším členem Mensy na světě je od února 2005 Brit Mikhail Ali. Členem sdružení se stal ve třech letech a šesti týdnech poté, co v testu dosáhl IQ 137.

Sdružení, které slaví 60 let

Za vznikem sdružení stál anglický vysokoškolák Lionel Ware a australský obchodník Roland Berrill. Ti se poprvé setkali v srpnu 1945 ve vlaku.

V březnu 1946 zjistil Ware v testu, že má pozoruhodně vysoký inteligenční kvocient (IQ), což vedlo k myšlence vytvořit klub lidí s vysokým IQ. Ten byl založen 1. října 1946 v Oxfordu.

Původně se sdružení mělo nazývat Klub s vysokým IQ, na názvu Mensa (latinsky "stůl") se dohodli později. Podle Berrilla částečně proto, že Mensa musí být "společností kulatého stolu", kde není nikdo nadřazený, a také proto, že název připomíná latinské přísloví "Mens sana in corpore sano" (Ve zdravém těle zdravý duch).

Síň slávy okupují vědci

V roce 1990 utvořila Mensa USA Síň slávy. Ta je dosud složena ze 14 historických osobností, které "prostřednictvím své geniality představily světu podstatné vize a výsledky".

Mezi prvními byli v letech 1990-1991 italský malíř, sochař, vědec a vynálezce Leonardo da Vinci, americký fyzik německého původu Albert Einstein, anglický matematik, fyzik a astronom sir Isaac Newton, americký filozof, přírodovědec a politik Benjamin Franklin, britský přírodovědec a objevitel evoluční teorie Charles Darwin, polský matematik, astronom a lékař Mikuláš Koperník a italský fyzik, astronom, matematik a filozof Galileo Galilei.

  • Nikola Tesla: Fyzik, který změnil svět - ČTĚTE ZDE

Dalšími, kteří byli do Síně slávy přijati v letech 2003-2005, jsou americký technik a vynálezce Thomas Alva Edison, řecký filozof Sókratés, americký elektrotechnik a radiotechnik Nikola Tesla, francouzská fyzička a chemička polského původu Marie Curieová-Sklodowská, francouzský chemik a mikrobiolog Louis Pasteur, anglický básník a dramatik William Shakespeare a řecký matematik a geometr Euklides.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy