Videa: Samet v regionech. Revoluce v tuzemských městech provázely vyhrůžky i sabotáže demonstrací

Videa: Samet v regionech. Revoluce v tuzemských městech provázely vyhrůžky i sabotáže demonstrací
Jarmila Levko (1969). Herečka. V listopadu 1989 byla studentkou ekonomie na Technické univerzitě v Liberci. Po revoluci působila v Českém rozhlase a učila v soukromé škole Doctrina. Dnes vede divadlo F.X. Šaldy v Liberci.
Josef Jařab (1937). Amerikanista, literární historik. Podílel se na založení Občanského fóra a odsunu 40 tisíc sovětských vojáků z Olomouce. Byl prvním svobodně zvoleným rektorem - funkci vykonával do roku 2007. Pomáhal reformovat české vysoké školství. Dvakrát byl zvolen senátorem.
Zdeněk Bárta (1949). Evangelický farář, jeden z prvních signatářů Charty 77. Na faře v Chotiněvsi pořádal ilegální přednášky, spolupracoval s VONSem, patřil k zakladatelům Občanského fóra v Litoměřicích. V roce 2000 - 2006 působil jako senátor KDÚ-ČSL, dnes je zástupcem ředitele litoměřického střediska Diakonie.
Jiří Fiedor (1965). Režisér, nakladatel, chartista. Po revoluci byl v Ostravě předsedou krajské občanské komise, která prověřovala policisty a příslušníky StB. Působil jako poslanec České národní rady za Občanské fórum a později pracoval jako novinář v Lidových novinách. V současné době natáčí dokumenty pro Českou televizi. Je majitelem nakladatelství Pulchra.
Foto: Aktuálně.cz
Paměť národa
16. 11. 2016 20:10
Po zásahu na Národní třídě v Praze 17. listopadu 1989, se protesty a stávky rychle šířily do regionů. Občas tu docházelo k vyhrůžkám, někdy i sabotážím demonstrací. Jak probíhalo převzetí moci na radnicích okresních a krajských měst vyprávějí aktéři listopadových událostí z Litoměřic, Liberce, Olomouce a Ostravy.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy