Mimořádná zpráva

Obrazem: Nákladové nádraží Žižkov se po letech úpadku promění v novou městskou čtvrť

Obrazem: Nákladové nádraží Žižkov se po letech úpadku promění v novou městskou čtvrť
Prostor v posledních letech sloužil různým aktivitám.
1937: Skladišťní budovy byly z důvodu protipožární ochrany rozděleny výtahovými šachtami, jejichž vertikály zvýrazňují prosklená schodiště. Horizontalitu objektu zase podporují úzká dělená okna samotných skladů a vysoká obslužná rampa obložená kabřincem a před deštěm chráněná prosklenými stříškami.
Vizualizace vstupu do rozsáhlého parku umístěného uprostřed jednotlivých částí projektu Rezidence Nádraží Žižkov. Nyní se na místě nachází zástavba umístěná v blízkosti nynější autobusové zastávky Olgy Havlové v Malešické ulici.
1936: Nakládání zboží do vlaku. Nákladové nádraží Žižkov sloužilo primárně k dopravě a uskladnění potravin. Pro překládku zboží z vlaků sloužil prostřední perón, napojený na systém nákladních výtahů a lávek ke skladištím. Skladištní suterény se využívaly jako chladírny ovoce, zeleniny, másla a vajec, ale rovněž vína a likérů. A vyráběl se zde i led. Přes počáteční nedůvěru potenciálních zájemců byla všechna skladiště do podzimu 1936 obsazena.
Foto: Sekyra Group
Tereza Patočková Tereza Patočková
Aktualizováno 26. 9. 2021 14:47
Nákladové nádraží Žižkov v Praze už dlouhé roky neplní svou původní funkci. Přestože na něm v posledních letech probíhaly různé aktivity, jako například bleší trhy či nárazové kulturní akce, velká část areálu ležela ladem. Podívejte se, jak kdysi klíčové zásobovací nádraží vypadalo dříve a jaké plány s ním mají developeři.

"Revitalizace brownfieldů je pro Prahu klíčová. Nákladové nádraží skýtá velký potenciál nové obytné čtvrti. Kromě tisíců nových bytů zde vznikne řada parků, pěší promenáda a díky novému využití historické budovy i kulturní centrum," komentuje lokalitu náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Rozvoji brownfieldu dříve bránila stavební uzávěra, kterou vymezil územní plán z roku 1999. Uzávěra však nyní padla a na nádraží se začne stavět. V budoucnosti by zde mohla vzniknout moderní městská čtvrť nabízející až 11 tisíc nových bytů a domov pro 23 tisíc lidí, 1170 povrchových parkovacích míst, obchody, základní i mateřské školy. Plánuje se také park s pěší promenádou a cyklostezkou ve stopě bývalých železničních kolejí, jeho podoba by měla vzejít z architektonické soutěže.

Nákladové nádraží Žižkov je jedním ze tří nákladových nádraží, která dříve zásobovala centrum Prahy a jeho průmyslové areály. Jeho historii, současnost, ale i velký potenciál proměny v plnohodnotnou městskou čtvrť představuje Centrum architektury a městského plánování ve Vyšehradské ulici v Praze na výstavě "Žižkovské nádraží: druhý život?".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřela slovenská sopranistka Edita Gruberová, bylo jí 74 let

Ve věku 74 let v pondělí v Curychu zemřela známá slovenská sopranistka Edita Gruberová. O úmrtí informovala její rodina. Gruberová se pohybovala na evropských jevištích přes 50 let, svou kariéru ukončila v roce 2019, uvedla agentura DPA.

Gruberová se proslavila v německojazyčných zemích. Působila například v Bavorské státní opeře v Mnichově. V roce 2019 dostala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo.

před 51 minutami

Bidenova vláda požádala nejvyšší soud o zablokování texaského zákazu potratů, zatímco ústavnost opatření se bude projednávat u federálních soudů

Zdroj: ČTK
Další zprávy