Změny ve vymáhání dluhů se dotknou i majetku manželů

ČTK ČTK
22. 9. 2014 13:58
Vláda schválila změny ve vymáhání dluhů u společného jmění manželů. Další změna se dotkne náhrady hotových výdajů v civilním soudním řízení.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Vláda schválila návrh novely občanského soudního řádu a exekučního řádu, který mimo jiné upravuje vymáhání dluhů v případech společného jmění manželů. Novinářům to řekl ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Další schválenou novinkou je to, že úspěšný účastník civilního soudního řízení bude mít automaticky právo na přiznání náhrady hotových výdajů, i když v řízení nebude zastoupen advokátem.

Novela ukládá soudům a exekutorům, aby při nařizování výkonu rozhodnutí či exekucí zohledňovali skutečnost, že zákonný rozsah společného jmění manželů byl zúžen či jinak dotčen smlouvou nebo rozhodnutím soudu o manželském majetkovém režimu. Nové pravidlo se bude vztahovat na smlouvy či rozhodnutí, které jsou zapsány ve veřejném Seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Od letošního 1. ledna jej vede Notářská komora.

"Mělo by se přihlížet k úpravě majetkových poměrů manželů, tedy když je nějak omezen rozsah společného jmění, tak by neměl být postižen majetek toho manžela, který nemá povinnost hradit žádnou pohledávku. Včetně toho, že by se mělo omezit postižení majetku na účtu druhého z manželů," přiblížil Dienstbier.

Podle platné právní úpravy se zatím k těmto smlouvám či rozhodnutím nepřihlíží. Manžel dlužníka tak nyní musí podávat k soudu takzvanou vylučovací žalobu a soud teprve následně rozhoduje o vyloučení daného majetku z exekuce nebo z výkonu rozhodnutí. Tento postup je zdlouhavý, podání žaloby navíc podléhá soudnímu poplatku.

Přijdou další změny?

Podle Dienstbiera jde ale jen o dílčí úpravu. "Aby ta úprava byla efektivní a zabránilo se zneužívání exekucí, tak bude potřeba přijmout ještě další změny," soudí ministr. Za důležité považuje zejména stanovení místní příslušnosti exekutorů. "Aby se mezi sebou exekutoři nervali o exekuce, aby byl naprosto jasně stanoven režim, který exekutor má exekuci provést," doplnil.

Náhrada nákladů i bez advokáta

Ministerstvo spravedlnosti novelou také zjednodušuje postavení účastníka soudního řízení, který se nenechal zastoupit advokátem či notářem. V případě vítězství ve sporu by se měl takový účastník snáze domoci náhrady nákladů, které vynaložil v souvislosti s účelným uplatňováním nebo bráněním svého práva.

Nezastoupený účastník nyní své náklady zpravidla vůbec nenárokuje, protože by měl s jejich vyčíslením více starostí, než by odpovídalo poskytnutým penězům. Nově už však soudu nebude muset své hotové výdaje prokazovat a bude mít právo na paušální částku, jejíž výši určí vyhláška ministerstva.

Pokud účastníku vzniknou v souvislosti s řízením vyšší náklady, než bude částka určená vyhláškou, nebude muset využít možnosti paušální náhrady a místo toho bude moci vyčíslit své skutečné náklady.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy