Zastavárny? Raději ne!

<a href=http://hn.ihned.cz> Hospodářské noviny</a> Radek Šalanda
28. 12. 2005 0:01
Jako alternativní způsob získání peněžních prostředků na velmi krátké období lze využít i zastaváren. Kvůli neeticky vysokým úrokům měla být až tou poslední možností, jak získat hotové peníze.

Jako alternativní způsob získání peněních prostředků na velmi krátké období lze využít i zastaváren. Kvůli neeticky vysokým úrokům měla být až tou poslední možností, jak získat hotové peníze.

V situaci, kdy je nutné velmi rychle něco zaplatit, ale vlastních peněžních prostředků se nedostává, se může čas od času octnout velké množství lidí. Jak ale takový problém řešit? Jestli na vyřízení bankovního úvěru není dostatek času a pokud navíc selžou všichni přátelé, známí a rodinní příslušníci, nezůstává již mnoho variant. Jedna z nich je zastavárna. Při pohledu do ulic většiny měst lze zjistit, že nabídka zastaváren není zrovna chudá. Je z čeho vybírat.


Bezkonkurenční výhodou zastaváren je extrémně rychlé jednání, kdy je možné získat peníze skutečně do několika málo minut bezprostředně po sepsání smlouvy. Každá výhoda však vždy něco stojí, v případě zastaváren se jedná o úroky, které dosahují astronomických výšek. Zatímco úrokové sazby se u spotřebitelských úvěrů pohybují okolo deseti procent ročně, u zastaváren není žádnou výjimkou srovnatelná sazba, ale za týden.

Mezi jednotlivými zastavárnami v tomto směru panují velké rozdíly, proto se vyplatí jich kontaktovat co nejvíce a vybrat tu nejlevnější. Základní podmínkou pro získání peněních prostředků je především mít co zastavit. Mezi nejžádanějí zboží patří zlato, starožitnosti, ale i elektronika. V některých zastavárnách je možné ponechat i osobní automobil. V poslední době se hitem pro zastavárny stávají také mobilní telefony. Je třeba říci, že není možné si od zastaváren slibovat získání vysokých částek. Nabídnutá částka je vždy velmi nízko pod skutečnou zůstatkovou hodnotou poskytnutého zboží. Tímto způsobem se zastavárna chrání proti situaci, kdy se původní majitel již neozve a zastavenou věc si již nevyzvedne, což je velmi časté. Je-li co k zastavení a zastavitel se spokojí s nabídnutou finanční částkou, přichází na řadu sepsání smlouvy.

Nejčastějí doba poskytnutí peněních prostředků je jeden týden. Po uplynutí této lhůty musí zastavitel, pokud není schopen si věc odkoupit zpět, opět navštívit zastavárnu, zaplatit úroky a prodloužit smlouvu o další týden. V opačném případě je možné, že svůj mobilní telefon či zlatý šperk po matce již nikdy neuvidí, protože jej zastavárna odprodá prvnímu zájemci. Cenou za poskytnutí peněžních prostředků na pár dní je ale a neskutečně vysoký úrok. Ten se pohybuje okolo deseti procent za týden, což při zjednodušeném přepočtu v rámci jednoduchého úročení činí více než 500 procent ročně, což zrovna není málo. Úrok ve výši deseti procent týdně se pohybuje spíše v horním úrokovém pásmu u zastaváren. Kontaktováním mnoha jiných lze narazit na zastavárny, které se spokojí i s nižším úrokem.

V kadé zastavárně ale platí, že v porovnání s bankovními hotovostními úvěry jsou jejich sazby neúměrně vysoké a to i přesto, že poskytnuté peněžní protiplnění je spíše v symbolické výši. Na druhou stranu se zastavárna nezajímá o výši měsíčního příjmu a nevyžaduje žádné jiné záruky v podobě ručitele-fyzické osoby. Po zvážení hodnoty zastavované věci je schopna peněžní prostředky uvolnit prakticky okamžitě. O zastavárnách se ale říká, že je to "cesta do pekla". Jakmile začne někdo získávat peníze pouze touto formou, kdy dopředu již ví, že nebude schopen v budoucnu odkoupit zastavovanou věc zpátky, většinou špatně skončí. Postupně začnou ubývat hodnotné předměty a jakmile již není co zastavit, je konec.

Z toho důvodu je lepší se zastavárnám raději zdaleka vyhnout a jejich služeb využít pouze v situaci, kdy již není žádná jiná možnost. Na rozdíl od bankovních domů řada z nich funguje nepřetržitě, aby i v noci mohly odchytit penězochtivé jedince. Podle jejich velkého počtu se dá předpokládat, že si rozhodně nemusí stěžovat na nezájem lidí. Zároveň ale mezi nimi vládne i určitá konkurence, proto je-li nějaký předmět odmítnut na jednom místě, není vůbec nic ještě beznadějné a je možné vyzkouet zastavárnu jinou.

Co je typické pro zastavárny

- Úroková sazba může přesáhnout i deset procent týdně, což znamená úrok v ročním vyjádření více než 500 procent. Existují ale i levnější zastavárny.

- Nabídnutá částka je vždy velmi nízko pod skutečnou zůstatkovou hodnotou poskytnutého zboží. Tímto způsobem se zastavárna chrání proti situaci, kdy se původní majitel neozve a zastavenou věc si již nevyzvedne.

- Nejčastější doba poskytnutí peněžních prostředků je jeden týden. Po uplynutí této lhůty musí zastavitel, pokud není schopen si věc odkoupit zpátky, znovu navštívit zastavárnu, zaplatit úroky a prodloužit smlouvu o další týden.

- Mezi nejžádanějí zboží patří zlato, starožitnosti a kvalitní elektronika.

 

Právě se děje

Další zprávy