Zaručíme lidem minimální důchod, navrhuje Marksová. Chystá i další změny

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
1. 12. 2015 7:13
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhne vládě další změny důchodového systému. Jednou z novinek je stanovení minimální výše důchodu tak, aby nebyla pod životním minimem. O této garanci, která by se dotkla zhruba deseti tisíc lidí, ale bude muset přesvědčit koaliční partnery.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Stanovení minimální výše důchodu je jedním z návrhů, který ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) ponese v příštích týdnech na jednání vlády.

"Je důležité, aby minimální důchod byl aspoň na minimu životní úrovně," řekla Hospodářským novinám. Ministryně navrhne částku ještě vyšší, než je životní minimum pro jednotlivce, které činí 3410 korun.

Marksová ale bude muset přesvědčit koaliční partnery. Lidovcům se myšlenka minimálního důchodu nelíbí. "Důchodový systém by měl být spravedlivý – každý by měl dostat podle toho, kolik tam vložil. A tímto bychom přidávali někomu, kdo tam neodvedl dostatečné množství," říká místopředseda lidovců a Sněmovny Jan Bartošek s tím, že dorovnávání nízkých důchodů pomocí sociálních dávek stačí.

Podle ekonoma a člena důchodové komise Jaroslava Vostatka je však návrh na minimální důchod bezvýznamným gestem, které se ve skutečnosti dotkne zhruba jen desítky tisíc lidí. "Nemá to praktický význam. Jen se bude před volbami moct vyprávět voličům, co vše se udělalo pro lidi," myslí si Vostatek, podle něhož by stát měl do důchodů zasahovat co nejméně.

O dalších návrzích na změnu důchodového systému čtěte v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy