Wall Street vyměřil obří bonusy. Teď musí vysvětlovat

Pavla Adamcová Pavla Adamcová, hjp
31. 10. 2008 14:00
I ve finanční krizi budou vysoké odměny
Foto: Reuters

Washington - Američtí vyšetřovatelé si posvítí na největší banky USA. Nezamlouvají se jim totiž miliardy dolarů, které se finanční instituce chystají vyplatit svým zaměstnancům v podobě platů a různých bonusů.

Giganty jako Citigroup, Goldman Sachs a dalších sedm bank musí vysvětlit svůj plán vyplatit za prvních devět měsíců roku zaměstnancům na odměnách dohromady 108 miliard dolarů.

Chtějí tak učinit poté, co se jim vláda v době finanční krize rozhodla vypomoci sumou ve výši 125 miliard dolarů.

Omezte bonusy, zdůraznilo ministerstvo

Přestože americké ministerstvo financí nedávno zdůraznilo, že platy bankéřů by měly být za současné ekonomické situace značně omezeny, částka, která má být vyplacena, je ve výsledku prakticky stejná jako v loňském roce.

Souvislosti: Bankéřům končí žně. Po krizi už nedostanou miliony

K dalším bankám podle agentury Bloomberg patří Bank of America, Bank of New York Mellon, JPMorgan Chase & Co., Merrill Lynch, Morgan Stanley, State Street Corp a Well Fargo & Co. 

Postup bank se nezamlouvá například americkému zákonodárci Henry Waxmanovi nebo republikánské senátorce Olympii Showeové. "Finanční instituce, které přijaly federální podporu by se měly zodpovídat ze svých špatných rozhodnutí v minulosti a vzdát se bonusů," uvedla. 

Odměna pro špičky? Až milion dolarů

Podle některých analytiků by měl letos průměrný vedoucí pracovník v investiční bance obdržet bonus ve výši 625 tisíc dolarů. Vrcholový bankéř by mohl dostat až milion dolarů.

Americké investiční banky na bonusech rozhodně nešetří. Za posledních pět let vyplatilo pět největších bank na Wall Street svým šéfům dohromady přes tři miliardy dolarů.

Goldman Sachs, Morgan Stanley, Merrill Lynch, Lehman Brothers a Bear Stearns vyplatily loni svým více než 185 tisícům zaměstnanců 66 miliard dolarů včetně 39 miliard dolarů na bonusech.

 

Právě se děje

Další zprávy