Vstřícná obsluha a dost informací? V testu bank vyhrála Equa

Ekonomika Ekonomika
22. 8. 2015 12:01
Fiktivní zájemce navštívil vždy dvě různé pobočky banky. Podívejte se na výsledky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – S nejvstřícnější obsluhou, která současně dokáže podat nejúplnější informace ohledně produktu, se zájemci setkají v Equa Bank a Era Poštovní spořitelně. Při testování formou mystery shoppingu to zjistila analytická agentura Datank v rámci projektu Nejlepší banka 2015, jehož vyhlašovatelem jsou Hospodářské noviny.

„Přístup bank ke klientům na pobočce se za poslední rok zlepšil. Projevuje se to nejen ve větší vstřícnosti pracovníků, ale také ve schopnosti předat užitečné informace. Poněkud horší zprávou je, že banky trpí nevyrovnanou kvalitou. Výsledky jednotlivých bank se totiž poměrně výrazně změnily i v porovnání s minulým rokem,“ říká Radka Krůtová z agentury Datank. Jedinou, která se v loňském i letošním roce umístila v první trojce v oblasti vstřícnosti nebo kvality informací, byla pouze značka Era.

Fiktivní zájemce navštívil vždy dvě různé pobočky banky. Dotazoval se na konkrétní spotřebitelský úvěr – zajímal se o nejen o úrokovou sazbu, ale také o hodnotu RPSN a další informace spojené se zřízením půjčky. V druhé vlně měl zájem o hypoteční úvěr na koupi bytu. V obou případech šlo o nezávaznou kalkulaci, nikoliv podání žádosti o zřízení úvěru. Pokud šlo o banku, která nenabízí úvěr nebo hypotéku, směřoval dotaz na zhodnocení vkladu 200 tisíc korun. Zájemce nevystupoval jako dosavadní klient dané banky.

Banka Body
Equa bank 27,0
Era Poštovní spořitelna 26,5
Sberbank 24,5
Wüstenrot hypoteční banka 24,5
Česká spořitelna 23,8
mBank 23,5
GE Money Bank 22,5
Air Bank 21,5
Waldviertler Sparkasse 21,5
Oberbank 20,0
Raiffeisenbank im Stiftland 19,8
ING Bank 19,5
Komerční banka 19,5
Raiffeisenbank 19,5
Zuno 19,5
ČSOB 19,0
UniCredit Bank 18,3
Expobank 16,0
Citibank 14,0
Evropsko-ruská banka 13,0
Fio banka 11,8

Nejvstřícnější bankéře nalezli fiktivní klienti v Equa bank, dále ve Sberbank a Wüstenrot hypoteční bance. Z pohledu kvality, komplexnosti a profesionality podaných informací se na čelo dostala Era Poštovní spořitelna, následovaná opět Equa bank, Sberbank a Českou spořitelnou.

Snaha zaujmout klienta se projevila také v nabídce kávy, vody nebo čaje. Toto příjemné zahájení návštěvy nabídly letos vždy Air Bank, Equa bank, Sberbank a Wüstenrot hypoteční banka. To je znatelný posun oproti roku 2014, kdy nápoj nabídla pouze Air Bank.

Kromě nabídky nápoje bodují malé banky oproti velkým bankovním domům (jako celek) také díky dalším detailům. Jejich pracovník se v úvodu schůzky častěji představil svým jménem, častěji také zájemci nabídl vizitku s kontaktem na bankéře. Výrazně častěji viděl potenciální klient u menších bank na monitor, mohl sledovat probíhající operace a podobně. Častěji také dostal všechny informace, aniž by si o ně musel sám říkat. Pracovník menší banky také lépe naslouchal potřebám potenciálního klienta, nepřerušoval ho a méně často mu „vnucoval“ svůj názor.

„Z jednotlivých sledovaných momentů došlo k nejvyššímu skoku v hodnocení nabídky další schůzky, což svědčí o tom, že banky začínají lépe využívat obchodní příležitosti. Zatímco v loňském roce bankéři nabídli další schůzku jen v deseti z 21 hodnocených bank, letos tak učinili již v 17 případech,“ upřesňuje Krůtová. Bankéři se také častěji během rozhovoru ptali, zda zájemce všemu rozumí, a také na konci rozhovoru vše stručně shrnuli.

Ve srovnání s minulým rokem však méně bank poskytlo informace v tištěné podobě. Letos na nich šetřili v osmi testovaných finančních institucích.

Celkově nejhůře z pohledu vstřícnosti a úplných informací vyšla z mystery shoppingu Fio banka. V jiné soutěži na podobné téma – projektu Vstřícná banka, za nímž stojí server BankovníPoplatky.com a partneři – přitom už čtvrtý rok za sebou naopak zvítězila. V projektu Vstřícná banka má největší slovo odborná porota nezávislá na bankách, na hodnocení se podílí také zmíněný server a veřejnost.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 44 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy