V Itálii nám často dávali těstoviny. Reklamací zájezdů ubývá, opět nechybějí kuriozity

Michal Polák Michal Polák
5. 8. 2016 21:15
Podle ankety Asociace českých cestovních kanceláří a agentur klesá počet reklamací zájezdů. Oprávněné reklamace se zpravidla týkají nefunkční klimatizace na pokoji, absence balkonu na pokoji (přestože byl objednán), nedostatečného úklidu na pokoji, služeb delegáta a podobně. Klienti kanceláři mají často přehnané očekávání a požadavky. Vyžadují služby, za které nezaplatili. Většina letošních reklamací je neoprávněná.
Dovolená, ilustrační foto
Dovolená, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Počet reklamací zájezdů tuzemských cestovních kanceláří opět klesl. Vyplývá to z výsledků ankety Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

V roce 2014, kdy začal platit nový občanský zákoník, počty reklamací stouply meziročně o 60 procent. Od té doby ale opět klesají a letos se dostaly na úroveň roku 2013 - reklamováno bylo letos jen 0,5 procenta zájezdů.

"Sedmdesát procent z obdržených reklamací je neoprávněných a vyplývají z neznalosti a nezkušenosti klientů s danou destinací a cestováním obecně," říká výkonná ředitelka asociace Kateřina Petříčková. Turisté podle ní pravidelně ignorují povinnost seznámit se s popisem zájezdu, zněním smlouvy a všeobecnými podmínkami ještě před samotným uzavřením dohody.

Klienti mají často také přehnané očekávání a požadavky. Za služby vyšší kvality přitom nezaplatili. Stěžují si například na vzdálenost hotelu od moře, na absenci Wi-Fi v autobuse či pomalé připojení k internetu zdarma.

Oprávněné reklamace se zpravidla týkají nefunkční klimatizace na pokoji, absence balkonu na pokoji, přestože byl objednán, nedostatečného úklidu na pokoji, služeb delegáta a podobně. Cestovní kanceláře v takových případech reklamaci uznají a klienta odškodní.

Asociace vybrala z letošních reklamací ty, které považuje za kuriózní.

"Zklamalo nás, že v Itálii byly každý den k večeři nějaké těstoviny," byl klient překvapen z tradiční stravy.

"Nebyl přítomen delegát se jménem uvedeným v pokynech k odjezdu, ale delegát jiný." Delegát totiž onemocněl, takže na zájezd odcestoval jiný.

Jedna z klientek reklamovala, že jí na pokoji netekla teplá voda. Ukázalo se, že neuměla pustit kohoutek ve sprše. Naštěstí se jí teplou vodu podařilo zprovoznit u kamarádky v jiném pokoji.

"Každé ráno při cestě na pláž jsme venku potkávali větší brouky (mrtvé či ležící na zádech a mrskající nožičkami)."

"Rackové sežrali jídlo, které jsme si nechali na balkoně."

"Skříň v pokoji možná pamatovala osvobozování Řecka anglickou armádou."

"Každé jídlo, ať se jednalo o maso, těstoviny, rybu nebo salát, bylo posypané petrželí."

Bral jsem to jako sportovní úkol, vzdát jsem nechtěl ani jednou, říká Pavel Suchý, který jako první Čech objel zeměkouli na motorce. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 16 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy