Stát proti spekulantům. Druhý pilíř důchodů se uzavře dříve

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
3. 12. 2014 11:30
Stovky lidí láká vidina zhodnocení ve výši 150 procent, o kterém se v souvislosti s rušením systému v minulých dnech psalo.
Dám dvě, dostanu další tři. Jednoduché počty chce zastavit vláda.
Dám dvě, dostanu další tři. Jednoduché počty chce zastavit vláda. | Foto: Martina Křížová

Praha – Poté, co vláda v první půlce listopadu oznámila plán, jak během příštího roku zruší druhý pilíř důchodů, výrazně vzrostl zájem lidí o tuto formu spoření. Stovky lidí láká vidina zhodnocení ve výši 150 procent, o kterém se v souvislosti s rušením systému v minulých dnech psalo.

Do listopadu byl zájem o spoření v systému, který od roku 2013 spustila vláda Petra Nečase, minimální. Měsíčně letos přibývaly jen desítky nových smluv - v září například 51. V listopadu ale vzrostl zájem o stovky procent. Podle zjištění Hospodářských novin od penzijních společností stoupl počet nových smluv na zhruba 250 lidí.

Lidi láká vidina jistého výnosu. Do druhého pilíře odvádějí dvě procenta z hrubé mzdy a k nim stát přidává tři procenta, která by jinak šla na povinné důchodové pojištění. Vláda přitom schválila plán, podle něhož lidé budou moci na konci roku 2016 vybrat všechny naspořené prostředky, tedy včetně peněz "vyvedených" z povinného státního systému.

Právě poměr tří "vyvedených" procent z povinného pojištění ke dvěma procentům ze mzdy dělá oněch zmiňovaných 150 procent na zhodnocení. Je ovšem třeba dodat, že kdo si peníze nechá všechny, zkrátí si také poměrně za dobu spoření budoucí důchod. Tuto ztrátu však vybrané zhodnocení bohatě pokryje. Podle propočtů České správy sociálního zabezpečení by "propad" penze například v případě hrubé mzdy ve výši 33 tisíc dělal desetikoruny měsíčně.

Systém se uzavře dříve

Vláda na zájem "spekulantů", kteří po oznámení plánu na zrušení systému do něj vstupují, reaguje. Připravila novelu zákona, která uzavírání a registraci nových smluv ukončí dříve, než se původně plánovalo (počítalo se s koncem roku 2015). Bude to zřejmě od března či dubna 2015.

"Novela už je připravena a chystáme se ji poslat ke schvalování," řekl Hospodářským novinám náměstek ministra financí Martin Pros. Datum, odkdy nová pravidla začnou platit, bude přitom pro vstup do druhého pilíře klíčové. Nově podepsanou smlouvu je totiž potřeba zaregistrovat, což může trvat až třicet dní. Bez toho není možné do druhého pilíře vstoupit.

Vláda nicméně reaguje na trend, který nemá příliš velkou sílu. Když budeme hypoteticky počítat s tím, že do konce roku do druhého pilíře vstoupí 500 "spekulantů", přijde na nich státní rozpočet o necelých pět milionů korun, které vyvedou ze systému důchodového pojištění. Při současných 83 tisících účastnících přitom náklady vycházejí ročně na necelou miliardu.

Až druhý pilíř s rokem 2016 definitivně skončí, budou mít lidé několik měsíců čas rozhodnout se, jak chtějí své peníze získat zpět. Pokud si vyberou zmíněnou výplatu v hotovosti včetně „tříprocentního“ bonusu, peníze dostanou do konce roku 2016 a v budoucnu se jim zkrátí státní důchod. Další variantou je, že část odpovídající odvodům ze státního důchodového pojištění vrátí zpět do průběžného systému a v budoucnu se jim důchod nezkrátí.

Do druhého pilíře mohou ještě vstupovat plnoletí lidé, kterým letos bylo nebo bude maximálně 35 let. Možnost mají i starší, ovšem jen pokud k 1. lednu 2013 neplatili důchodové pojištění a teď se vracejí do práce – typicky ženy na mateřské. Na vstup pak mají půlroční lhůtu od chvíle, kdy začnou znovu pracovat.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy