Stát proti spekulantům. Druhý pilíř důchodů se uzavře dříve

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
3. 12. 2014 11:30
Stovky lidí láká vidina zhodnocení ve výši 150 procent, o kterém se v souvislosti s rušením systému v minulých dnech psalo.
Dám dvě, dostanu další tři. Jednoduché počty chce zastavit vláda.
Dám dvě, dostanu další tři. Jednoduché počty chce zastavit vláda. | Foto: Martina Křížová

Praha – Poté, co vláda v první půlce listopadu oznámila plán, jak během příštího roku zruší druhý pilíř důchodů, výrazně vzrostl zájem lidí o tuto formu spoření. Stovky lidí láká vidina zhodnocení ve výši 150 procent, o kterém se v souvislosti s rušením systému v minulých dnech psalo.

Do listopadu byl zájem o spoření v systému, který od roku 2013 spustila vláda Petra Nečase, minimální. Měsíčně letos přibývaly jen desítky nových smluv - v září například 51. V listopadu ale vzrostl zájem o stovky procent. Podle zjištění Hospodářských novin od penzijních společností stoupl počet nových smluv na zhruba 250 lidí.

Lidi láká vidina jistého výnosu. Do druhého pilíře odvádějí dvě procenta z hrubé mzdy a k nim stát přidává tři procenta, která by jinak šla na povinné důchodové pojištění. Vláda přitom schválila plán, podle něhož lidé budou moci na konci roku 2016 vybrat všechny naspořené prostředky, tedy včetně peněz "vyvedených" z povinného státního systému.

Právě poměr tří "vyvedených" procent z povinného pojištění ke dvěma procentům ze mzdy dělá oněch zmiňovaných 150 procent na zhodnocení. Je ovšem třeba dodat, že kdo si peníze nechá všechny, zkrátí si také poměrně za dobu spoření budoucí důchod. Tuto ztrátu však vybrané zhodnocení bohatě pokryje. Podle propočtů České správy sociálního zabezpečení by "propad" penze například v případě hrubé mzdy ve výši 33 tisíc dělal desetikoruny měsíčně.

Systém se uzavře dříve

Vláda na zájem "spekulantů", kteří po oznámení plánu na zrušení systému do něj vstupují, reaguje. Připravila novelu zákona, která uzavírání a registraci nových smluv ukončí dříve, než se původně plánovalo (počítalo se s koncem roku 2015). Bude to zřejmě od března či dubna 2015.

"Novela už je připravena a chystáme se ji poslat ke schvalování," řekl Hospodářským novinám náměstek ministra financí Martin Pros. Datum, odkdy nová pravidla začnou platit, bude přitom pro vstup do druhého pilíře klíčové. Nově podepsanou smlouvu je totiž potřeba zaregistrovat, což může trvat až třicet dní. Bez toho není možné do druhého pilíře vstoupit.

Vláda nicméně reaguje na trend, který nemá příliš velkou sílu. Když budeme hypoteticky počítat s tím, že do konce roku do druhého pilíře vstoupí 500 "spekulantů", přijde na nich státní rozpočet o necelých pět milionů korun, které vyvedou ze systému důchodového pojištění. Při současných 83 tisících účastnících přitom náklady vycházejí ročně na necelou miliardu.

Až druhý pilíř s rokem 2016 definitivně skončí, budou mít lidé několik měsíců čas rozhodnout se, jak chtějí své peníze získat zpět. Pokud si vyberou zmíněnou výplatu v hotovosti včetně „tříprocentního“ bonusu, peníze dostanou do konce roku 2016 a v budoucnu se jim zkrátí státní důchod. Další variantou je, že část odpovídající odvodům ze státního důchodového pojištění vrátí zpět do průběžného systému a v budoucnu se jim důchod nezkrátí.

Do druhého pilíře mohou ještě vstupovat plnoletí lidé, kterým letos bylo nebo bude maximálně 35 let. Možnost mají i starší, ovšem jen pokud k 1. lednu 2013 neplatili důchodové pojištění a teď se vracejí do práce – typicky ženy na mateřské. Na vstup pak mají půlroční lhůtu od chvíle, kdy začnou znovu pracovat.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 47 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy