Od roku 2020 úřady povolí jen ekologické rodinné domy. Stavby podraží až o desetinu

Ekonomika Ekonomika
10. 12. 2018 10:49
Od roku 2020 povolí stavební úřady pouze domy, které budou mít energetickou spotřebu zhruba o pětinu nižší, než mají ty dnešní. Zdražení může ovlivnit celý trh. Jen loni dali Češi do stavby rodinných domů zhruba 51 miliard korun a dostavělo se 14,5 tisíce domů. Kvůli novým evropským normám poroste cena nejlevnějších domů až o deset procent.
Foto: Aktuálně.cz

Informují o tom pondělní Hospodářské noviny. "Očekáváme, že se nám stavba s nástupem nových pravidel prodraží o 200 až 300 tisíc korun. Mluvíme zde o domech v ceně do tří milionů korun," řekl Hospodářským novinám Jiří Pohloudek, obchodní ředitel RD Rýmařov, která je největším výrobce dřevostaveb v Česku.

Cílem nových norem je úspora energie, domy tak mají být ekologičtější. Podle Evropské komise zhruba 40 procent z celkové produkce oxidu uhličitého padne právě na provoz budov. Přísnější pravidla platí již nyní při stavbě všech veřejných budov, například škol a úřadů. Nařízení platí také pro developery, kteří staví velké objekty s plochou nad 1500 metrů čtverečních. Od ledna budou platit pro všechny stavby nad 350 metrů čtverečních.

"Prodražení je dáno především kvalitnějším zateplením budovy, instalováním oken s trojskly či efektivnějším řešením větrání se zpětným získáváním tepla," vysvětluje marketingová ředitelka Skanska Reality Renata Vildomcová.

Kdo chce stavět podle současných mírnějších pravidel, musí si stavební povolení kompletně vyřídit do konce příštího roku. To ovšem obvykle včetně projektu zařizují stavební firmy, které už nyní hlásí, že noví zájemci budou mít zřejmě smůlu. Poptávka je příliš vysoká.

Jak zasáhnou pravidla chaty a stávající stavby?

Chataři si mohou oddychnout. Nová pravidla se nevztahují na malé chaty a rekreační objekty. Stejně tak se jimi nemusí zabývat vlastníci již stojících rodinných domů, kteří plánují rekonstrukci. Pokud se nejedná o kompletní renovace a přestavby. Výjimku dostanou také například kostely, památkové budovy nebo některé průmyslové areály.

Vyšší náklady při stavbě domu mohou alespoň z části kompenzovat státní dotace. Ty se v rámci programu Nová zelená úsporám vztahují například na zateplení, solární panely nebo nové způsoby vytápění (v rámci takzvané Kotlíkové dotace) a do programu příští rok zamíří další miliardy korun.

V případě rodinných domů je největší zájem o dotace na jejich zateplení - tyto žádosti tvoří zhruba polovinu (46 procent). Ze zdrojů je největší zájem o solární termické systémy, které tvoří z celkového počtu přijatých žádostí 22 procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy