Sázkaři věřili v medaili. Veselý ji dodatečně dostal, peníze už ale nezískají

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 8. 2016 16:13
Kdo před čtyřmi lety vsadil na medaili pro oštěpaře Vítězslava Veselého na londýnské olympiádě, má smůlu i poté, co mu ji Mezinárodní olympijský výbor kvůli dopingu soupeře dodatečně přidělil. Na tyto případy totiž pamatuje herní plán sázkových společností. Je v něm určeno, že na dodatečnou úpravu výsledků kvůli dopingu nelze brát ohled.
Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý | Foto: Reuters

Praha – Dodatečná bronzová medaile pro Vítězslava Veselého z londýnské olympiády nijak nemění situaci sázkařů, kteří už tehdy věřili v cenný kov.

I když se totiž Veselý po diskvalifikaci původně stříbrného ukrajinského oštěpaře dočká, sázky se vyhodnocují hned po skončení sportovní události. Kdo tedy před čtyřmi lety vsadil na Veselého medaili, má smůlu i po aktuálním verdiktu disciplinární komise Mezinárodního olympijského výboru.

"Výsledky sportovních událostí vyhodnocujeme bezprostředně po jejich zveřejnění oficiálními zdroji (organizátory), měnit je zpětně není možné. Klienti na vyhodnocení nemohou a nechtějí čekat po nějakou lhůtu - několik dní, měsíců či let," říká Petr Šrain, mluvčí sázkové kanceláře Fortuna.

Na tyto případy pamatuje herní plán sázkových společností. "Je v něm jasně určeno, že na dodatečnou úpravu výsledků kvůli dopingu nelze brát ohled. Sázkaři tedy nebudou nuceni vracet výhry a naopak ani my nebudeme vyplácet výhry těm, kteří si před čtyřmi lety vsadili a prohráli," doplňuje Markéta Světlíková, mluvčí Chance.

Kolik sázkařů Veselému v Londýně věřilo, už dnes sázkové kanceláře nevědí. Vzhledem k tomu, že svěřenec Jana Železného tehdy vyhrál kvalifikaci výkonem roku, jich málo zřejmě nebylo. "Přesnou statistiku k Veselému již nemáme k dispozici. Nicméně oštěp je historicky velmi úspěšná disciplína pro české barvy a o sázky na naše atlety je velký zájem," říká Jiří Hadrava, mluvčí Tipsportu.

S reklamacemi tiketů po diskvalifikacích se sázkové společnosti příliš nesetkávají. "Naši zákazníci se na nás v podobných případech obracejí spíše s dotazem a žádostí o vysvětlení," říká Šrain.

"Bohužel doping je podvod na všechny, fanoušky, sázkaře i sázkové kanceláře. Například mnohaletý doping cyklisty Armstronga je klasickým příkladem, kdy jeho podvodná vítězství, s ohledem na to, že byl nejsázenějším cyklistou, stála sázkové kanceláře nemalé peníze," dodává mluvčí Fortuny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy