Končí vám fixace hypotéky? Na jednání o lepší sazbě získáte víc času, pomůže zákon

Návrh nové úrokové sazby pro další období bude muset banka poslat nejpozději tři měsíce před koncem fixace. Novinka má začít platit na jaře, nyní ji projednají poslanci jako součást zákona o spotřebitelském úvěru. Lidé tak získají více času na jednání s dosavadní bankou a případný odchod ke konkurenci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Změna k lepšímu čeká na klienty, kterým končí dosavadní fixační období hypotéky. Návrh nové úrokové sazby pro další období jim bude muset banka poslat nejpozději tři měsíce před koncem fixace. Stanoví to zákon o úvěru pro spotřebitele, jehož návrh schválila v tomto týdnu vláda a má začít platit na jaře.

Dosud zákon takový termín neuvádí. Banky tak klienty informují později – nejčastěji šest týdnů před koncem fixace, ale některé nechávají lidem na případné vyjednávání ještě kratší dobu.

Silnější postavení tak získá zhruba sto tisíc lidí ročně. Právě tolika lidem v nadcházejících letech bude každý rok končit období, na něž jim banka garantovala neměnnou úrokovou sazbu, a budou si potřebovat vyjednat novou.

Na konci fixačního období lze hypotéku předčasně splatit bez jakékoliv sankce. Díky delšímu termínu se tak rozšíří možnost takzvaného refinancování, kdy lidé dají přednost nabídce konkurenční banky – ta za ně splatí dosavadní úvěr a uzavře s ním novou smlouvu za výhodnějších podmínek.

Dosavadní praxe ukazuje, že současná lhůta nemusí být dostatečně dlouhá, aby lidé mohli včas reagovat. Když takovou důležitou informaci klient dostane například během dovolené nebo nemoci, může se stát, že tím zmešká termín, ve kterém může k jiné bance přejít.

"Dnes banky určitě informují klienty dřív než před pár lety. Ale i tak je období, které lidé mají na rozmyšlenou o nové sazbě a na případné jednání s jinou bankou, poměrně krátké. I do tří týdnů před fixací se převod hypotéky stihnout dá, ale většinou jen s pomocí finančního poradce, protože stále nejde o úplně jednoduchou záležitost," říká Libor Ostatek, šéf společnosti Golem Finance.

Kromě potřebných dokladů a dohodnutí nové smlouvy je například nutné nepropásnout termín, do kterého musí klient své bance sdělit, že chce hypotéku předčasně splatit. Ten je minimálně dva týdny před koncem fixace.

Na nové pravidlo se banky připravují a tvrdí, že s jeho splněním nebudou mít problém. "Už nyní některé klienty, které máme zájem udržet, informujeme i s větším předstihem," říká ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. "Počítáme s úpravou našich systémů a procesů tak, abychom od účinnosti nového zákona nové pravidlo splnili," dodává.

Tip: Najděte si výhodnou hypotéku! Vyzkoušejte online porovnávač >>

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Další zprávy