Půl miliardy za den. Fond začal vyplácet klienty WPB Capital

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
14. 10. 2014 17:27
Celkem Fond pojištění vkladů přes pobočky České spořitelny vyplácí 2,8 miliardy korun. Na výběr mají členové padlé záložny tři roky.
Foto: WPB.cz

Praha - Během prvního dne si přišlo vyzvednout své vklady 563 klientů zkrachovalého družstva WPB Capital, kteří si celkově vybrali přes 485 milionů korun. Jednoznačně převažují bezhotovostní výplaty. Informovala o tom Česká spořitelna, na jejíchž pobočkách se klientům kampeličky peníze z Fondu pojištění vkladů vyplácejí.

WPB Capital, které Česká národní banka koncem června odňala licenci, nemá dostatek peněz, aby uspokojila věřitele. Fond vyplácí celkem 2,8 miliardy korun 6880 pojištěným klientům kampeličky. Průměrná výše vkladu na jednoho klienta mírně přesahuje 400 tisíc korun. Lidé mají na výběr svých vkladů tři roky.

Fond pojištění vkladů vyplácí náhrady vkladů do 100 procent, maximálně však do limitu 2,752 milionu korun na jednoho vkladatele. Při nárokování výplaty náhrady pojištěných vkladů nemusí vkladatel spořitelního družstva vyplňovat žádný formulář. Stačí, když se na výplatním místě prokáže platným průkazem totožnosti.

Oprávněnými osobami k výplatě náhrad vkladů z fondu jsou fyzické a právnické osoby, které byly vkladateli k 18. září 2014, tedy ke dni, kdy fond obdržel písemné oznámení České národní banky o neschopnosti WPB Capital dostát závazkům vůči oprávněným osobám, jejich dědicové a jejich právní nástupci. Ti musí předložit dokument prokazující nabytí pohledávky.

Fyzické osoby se musí prokázat platným průkazem totožnosti (občanským průkazem nebo pasem), fyzické osoby podnikatelé tímtéž a výpisem ze živnostenského rejstříku, právnické osoby výpisem z obchodního rejstříku ne starším než jeden měsíc a průkazem totožnosti osoby jednající jménem právnické osoby. Výplaty právnickým osobám jsou pouze bezhotovostní.

Vyplácí se také klienti MSD

WPB se dostala do problémů loni a letos v červnu definitivně přišla o licenci. Pro Fond pojištění vkladů je výplata náhrad vkladů klientům záložny WPB Capital čtvrtou nejvyšší výplatou v jeho dvacetileté historii. Před zahájením výplat měl fond k dispozici 20,3 miliardy korun.

Seznam poboček České spořitelny, které vklady klientům WPB Capital vyplácejí, fond zveřejnil na webu. Upozornil také, že kdo bude chtít vybrat v hotovosti více jak 100 tisíc korun, má to na příslušné pobočce oznámit alespoň dva dny předem.

Už letos v lednu začal Fond pojištění vkladů vyplácet klienty další záložny, jíž Česká národní banka vzala licenci - Metropolitního spořitelního družstva. I když mají střadatelé na vybrání svých vkladů tři roky, už po měsíci si přes pobočky České spořitelny vybrali 11,510 miliardy korun, tedy 96 procent všech vkladů.

 

Právě se děje

Další zprávy