Půjčku dostanete levněji než dřív. Pomohl strach z konkurence i ekonomický růst

Olga Skalková Olga Skalková
22. 2. 2017 17:46
Za poslední tři roky zlevnily spotřebitelské úvěry v Česku o třetinu. Přispěl k tomu silnější konkurenční boj, stejně jako ekonomický růst a tedy vysoká zaměstnanost. Lidé také čím dál více využívají možnosti předčasného splacení nebo přechodu ke konkurenci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V Česku výrazně zlevňují spotřebitelské úvěry. Podle čerstvých údajů České národní banky klesly celkové roční náklady na úvěr v průměru pod 11 procent. Za poslední tři roky tak zlevnily o třetinu. Prověření klienti mohou dnes dostat úvěry i pod osm procent.

Důvodů zlevňování je několik. Banky především cítí, že letos půjčí výrazně méně peněz na hypotékách, protože se zpřísňují pravidla pro jejich získání. Konkurenční boj se proto přesunuje do oblasti spotřebitelských úvěrů.

Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky jsou půjčky pro banky stále velmi výnosné, byť zlevňují. "Konkurence v poslední době přinutila některé banky přehodnotit jejich strategii a trendu zlevňování podlehnout," říká.

Spotřebitelské úvěry jsou pro banky zajímavější i díky růstu tuzemské ekonomiky a vysoké zaměstnanosti, dodává Hatlapatka. Lidé splácejí spolehlivěji než v horších časech a pro banky jsou proto úvěry méně rizikové.

Některé tuzemské banky nabízejí i nižší sazby okolo šesti procent, UniCredit ji v březnu sníží pod čtyři procenta. Na ně ale dosáhnou jen klienti, kteří si vezmou vyšší úvěr a často se musí také zavázat, že ho předčasně nesplatí. Tím si banka pojistí, že člověk od ní předčasně neodejde a úroky jí poplynou celou dobu.

Porovnání sazeb spotřebitelských úvěrů v Evropě (klikněte pro zvětšení)
Porovnání sazeb spotřebitelských úvěrů v Evropě (klikněte pro zvětšení) | Foto: Hospodářské noviny

Právě dřívější splacení půjčky využívá v posledních letech stále více lidí. Od roku 2011 jej totiž zákon výrazně zlevnil a zjednodušil. "Situace se dramaticky změnila. Před pěti lety úvěr předčasně splatilo tři až pět klientů ze sta. Teď zhruba třetina klientů, většinou z vlastních zdrojů. Na vkladech jsou nízké úroky a lidem se vyplatí zbavit se nevýhodných půjček. Kdybychom sazby nesnížili, klienti by šli jinam," říká manažer úvěrových produktů UniCredit Bank Ondřej Makovec. Češi totiž častěji využívají i takzvané refinancování.

V evropském srovnání však spotřebitelské úvěry v Česku patří stále mezi nejdražší. Více za ně dají už jen lidé v několika východoevropských zemích. Naopak třeba Němci platí v průměru o polovinu méně než Češi, Švédové dokonce téměř o dvě třetiny.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy