reklama
 
 

Propadlý pas už neohrozí dovolenou. Přichází revoluce v rychlosti, radují se cestovní kanceláře

Aktualizováno 24. 6. 2018 16:48
Novinku - vydání do 24 hodin - půjde poprvé využít od začátku letošního července.

Praha - Český cestovní pas půjde nově získat už do 24 hodin od žádosti. K dosavadní standardní a zrychlené lhůtě totiž přibude expresní možnost. Novinku sice schválili poslanci už loni na jaře, poprvé ji ale bude možné využít až od začátku letošního července.

Vydání pasu do 24 hodin - pouze v pracovní dny - přijde na 6000 korun, u občanů mladších patnácti let na 2000 korun. Žádat o něj půjde sice u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze u úřadu městské části nebo u ministerstva vnitra), zájemce si jej však bude muset vyzvednout v pražském sídle ministerstva vnitra.

"Zejména pro cesty mimo Evropskou unii a do vzdálenější exotiky je možnost získání cestovního pasu v jednodenní lhůtě skutečně revoluční. Ačkoliv je služba vysoce zpoplatněná, v případě nákladnějších zájezdů do vzdálených destinací se investice jistě vyplatí," říká Tereza Picková, výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

"Pro cesty po Evropské unii a schengenském prostoru změna není až tak zásadní, protože k nim je možné použít také platný občanský průkaz," dodává Picková.

Standardní lhůta pro vydání pasu je nyní maximálně 30 dnů za poplatek 600 korun. "Bývá obvyklé, že pas je vyhotoven ve výrazně kratším termínu - v průměru do 14 dnů od podání žádosti," uvádí Picková. Na této lhůtě a poplatku se letos nic nemění.

Dosud nejrychlejší lhůta - do šesti pracovních dnů za poplatek 4000 korun - zůstane od července jako střední varianta, bude však rychlejší a levnější než nyní. Nově se zkrátí na pět pracovních dnů a zájemci budou stačit 3000 korun (lidem mladším patnácti let jen 1000 korun).

autor: jak | 18. 3. 2018 19:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama