Penzistům s vysokými přivýdělky nelze zdaňovat důchod, rozhodl Ústavní soud

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 20. 7. 2016 11:20
Ústavní soud vyhověl návrhu sedmnácti senátorů na zrušení příslušného ustanovení zákona o daních z příjmů. Podle soudců jde o diskriminaci oproti ostatním penzistům.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno – Lidem, kteří si ke starobní penzi přivydělají nad 840 tisíc korun ročně, nelze kromě příjmů z práce zdaňovat také jejich důchod. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí Ústavního soudu, který tak vyhověl návrhu sedmnácti senátorů na zrušení příslušného ustanovení zákona o daních z příjmů.

Zdanění důchodu pouze těmto lidem je podle Ústavního soudu diskriminační oproti ostatním penzistům. Soudci uvedli, že samotné zdanění důchodů nepovažují za protiústavní, ale vadí jim rozdílné zacházení se dvěma skupinami, přičemž rozlišujícím znakem je pouze výše dalšího příjmu.

V praxi si takto vysokou částku – téměř trojnásobek průměrné mzdy – vydělá jen zhruba dva tisíce penzistů, často jde o podnikatele, takzvaná svobodná povolání nebo důchodce s příjmy z pronájmu.

Soudem zrušený paragraf 4 odstavce 3 zákona o daních z příjmů přestane platit ihned po zveřejnění nálezu ve Sbírce zákonů, což by mělo být za pár dnů. Vysoké příjmy za letošní rok tak už nebude potřeba danit.

Strop 840 tisíc korun pro ostatní příjmy (nad tuto částku se už daní) platí od roku 2015. Vláda se tím vrátila k systému, který platil do roku 2012 a dočasně "zmizel" v souvislosti se zrušením základní daňové slevy pro pracující důchodce.

V mezidobí mělo místo tohoto stropu platit jiné úsporné opatření prosazené vládou Petra Nečase, podle něhož si všichni pracující důchodci nemohli odečítat základní daňovou slevu (až 24 840 korun ročně). Ústavní soud nicméně už dříve toto omezení zrušil a slevu lidem "vrátil" i pro příjmy za rok 2014 i 2013.

Naprostá většina důchodů je od daně osvobozena - nezávisle na ostatních příjmech se daní pouze část penze přesahující případně 36násobek minimální mzdy ročně, letos jde tedy o důchody nad 29 700 korun měsíčně.

Ústavní soud zmínil modelový příklad, kdy dva důchodci mají shodnou starobní penzi dosahující 36násobku minimální mzdy, přičemž výše jejich jiných příjmů se liší pouze „o korunu“ (jeden bude mít příjmy ve výši 840 000 korun, druhý jen minimálně vyšší). Jejich daňová zátěž by se podle nynějších pravidel lišila o více než 53 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 40 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy