Penzistům s vysokými přivýdělky nelze zdaňovat důchod, rozhodl Ústavní soud

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 20. 7. 2016 11:20
Ústavní soud vyhověl návrhu sedmnácti senátorů na zrušení příslušného ustanovení zákona o daních z příjmů. Podle soudců jde o diskriminaci oproti ostatním penzistům.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno – Lidem, kteří si ke starobní penzi přivydělají nad 840 tisíc korun ročně, nelze kromě příjmů z práce zdaňovat také jejich důchod. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí Ústavního soudu, který tak vyhověl návrhu sedmnácti senátorů na zrušení příslušného ustanovení zákona o daních z příjmů.

Zdanění důchodu pouze těmto lidem je podle Ústavního soudu diskriminační oproti ostatním penzistům. Soudci uvedli, že samotné zdanění důchodů nepovažují za protiústavní, ale vadí jim rozdílné zacházení se dvěma skupinami, přičemž rozlišujícím znakem je pouze výše dalšího příjmu.

V praxi si takto vysokou částku – téměř trojnásobek průměrné mzdy – vydělá jen zhruba dva tisíce penzistů, často jde o podnikatele, takzvaná svobodná povolání nebo důchodce s příjmy z pronájmu.

Soudem zrušený paragraf 4 odstavce 3 zákona o daních z příjmů přestane platit ihned po zveřejnění nálezu ve Sbírce zákonů, což by mělo být za pár dnů. Vysoké příjmy za letošní rok tak už nebude potřeba danit.

Strop 840 tisíc korun pro ostatní příjmy (nad tuto částku se už daní) platí od roku 2015. Vláda se tím vrátila k systému, který platil do roku 2012 a dočasně "zmizel" v souvislosti se zrušením základní daňové slevy pro pracující důchodce.

V mezidobí mělo místo tohoto stropu platit jiné úsporné opatření prosazené vládou Petra Nečase, podle něhož si všichni pracující důchodci nemohli odečítat základní daňovou slevu (až 24 840 korun ročně). Ústavní soud nicméně už dříve toto omezení zrušil a slevu lidem "vrátil" i pro příjmy za rok 2014 i 2013.

Naprostá většina důchodů je od daně osvobozena - nezávisle na ostatních příjmech se daní pouze část penze přesahující případně 36násobek minimální mzdy ročně, letos jde tedy o důchody nad 29 700 korun měsíčně.

Ústavní soud zmínil modelový příklad, kdy dva důchodci mají shodnou starobní penzi dosahující 36násobku minimální mzdy, přičemž výše jejich jiných příjmů se liší pouze „o korunu“ (jeden bude mít příjmy ve výši 840 000 korun, druhý jen minimálně vyšší). Jejich daňová zátěž by se podle nynějších pravidel lišila o více než 53 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy