Pojištění turisty v cizině proti terorismu? Ano, ale nesmí jít riziku naproti

ČTK ČTK
18. 11. 2015 17:00
Pojištění léčebných výloh v zahraničí se podle pojišťoven vztahuje i na újmu na životě nebo zdraví, která byla způsobena v souvislosti s teroristickým činem. Důležité je podle pojišťoven sledovat doporučení ministerstva zahraničních věcí a vyhnout se také oblastem válečných zón.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Tuzemské pojišťovny při pojištění léčebných výloh v zahraničí nevylučují riziko terorismu, který turistům v posledních letech v cizině stále častěji hrozí. Klient však nesmí jet do nebezpečných míst, která jsou například vyhlášena za válečnou zónu. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi pojišťovnami. Ty zatím žádný takový případ nezaznamenaly.

"Pojištění léčebných výloh v zahraničí se vztahuje i na újmu na životě nebo zdraví, která byla pojištěnému způsobena v souvislosti s teroristickým činem," řekla mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Svobodová. Pojištění se vztahuje na ošetření v zahraničí a repatriaci, doplnila Jana Černá z Allianz.

Pojištění se podle šéfa komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimila Divokého nevztahuje na oblasti, které jsou vyhlášeny za válečnou zónu. Na cesty do těchto oblastí se buď pojistná ochrana vůbec nevztahuje, nebo v nich existuje zvýšené riziko vzniku škod, kdy je pojišťovna oprávněna na základě platných všeobecných pojistných podmínek odmítnout plnění. Seznam je uveden na její stránce.

Mluvčí Generali Jiří Cívka připomněl, že před cestou je nejvýše vhodné sledovat doporučení ministerstva zahraničních věcí. Pokud turista vycestuje do zahraniční destinace poté, co ministerstvo vydá důrazné doporučení necestovat do dané země z důvodu zvýšeného rizika teroristických útoků, musí počítat s tím, že případné náklady na léčení ponese sám. Vědomě totiž překračuje doporučení veřejné autority, řekl Cívka.

"Jedinou teoretickou výlukou z pojištění je případ, kdy by se klient podílel aktivně na teroru na straně extremistů a utrpěl při tom újmu," doplnila mluvčí UNIQA Eva Svobodová.

Terorismem se rozumí vědomé a cílené násilí proti civilnímu obyvatelstvu s politickými nebo ideologickými cíli. Například teroristické útoky v Paříži si minulý týden v pátek vyžádaly 129 obětí a více než 350 zraněných. Přihlásilo se k nim radikální hnutí Islámský stát.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 39 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy