Pojištění turisty v cizině proti terorismu? Ano, ale nesmí jít riziku naproti

ČTK ČTK
18. 11. 2015 17:00
Pojištění léčebných výloh v zahraničí se podle pojišťoven vztahuje i na újmu na životě nebo zdraví, která byla způsobena v souvislosti s teroristickým činem. Důležité je podle pojišťoven sledovat doporučení ministerstva zahraničních věcí a vyhnout se také oblastem válečných zón.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Tuzemské pojišťovny při pojištění léčebných výloh v zahraničí nevylučují riziko terorismu, který turistům v posledních letech v cizině stále častěji hrozí. Klient však nesmí jet do nebezpečných míst, která jsou například vyhlášena za válečnou zónu. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi pojišťovnami. Ty zatím žádný takový případ nezaznamenaly.

"Pojištění léčebných výloh v zahraničí se vztahuje i na újmu na životě nebo zdraví, která byla pojištěnému způsobena v souvislosti s teroristickým činem," řekla mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Svobodová. Pojištění se vztahuje na ošetření v zahraničí a repatriaci, doplnila Jana Černá z Allianz.

Pojištění se podle šéfa komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimila Divokého nevztahuje na oblasti, které jsou vyhlášeny za válečnou zónu. Na cesty do těchto oblastí se buď pojistná ochrana vůbec nevztahuje, nebo v nich existuje zvýšené riziko vzniku škod, kdy je pojišťovna oprávněna na základě platných všeobecných pojistných podmínek odmítnout plnění. Seznam je uveden na její stránce.

Mluvčí Generali Jiří Cívka připomněl, že před cestou je nejvýše vhodné sledovat doporučení ministerstva zahraničních věcí. Pokud turista vycestuje do zahraniční destinace poté, co ministerstvo vydá důrazné doporučení necestovat do dané země z důvodu zvýšeného rizika teroristických útoků, musí počítat s tím, že případné náklady na léčení ponese sám. Vědomě totiž překračuje doporučení veřejné autority, řekl Cívka.

"Jedinou teoretickou výlukou z pojištění je případ, kdy by se klient podílel aktivně na teroru na straně extremistů a utrpěl při tom újmu," doplnila mluvčí UNIQA Eva Svobodová.

Terorismem se rozumí vědomé a cílené násilí proti civilnímu obyvatelstvu s politickými nebo ideologickými cíli. Například teroristické útoky v Paříži si minulý týden v pátek vyžádaly 129 obětí a více než 350 zraněných. Přihlásilo se k nim radikální hnutí Islámský stát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy