Otcovská dovolená začne už od příštího roku, plánuje Marksová. Délku ale musela zkrátit

Markéta Šrajbrová Ekonomika Markéta Šrajbrová, Markéta Fišerová, Ekonomika
14. 3. 2016 0:00
Jen na čtyři dny placeného volna místo plánovaných sedmi by měli mít nárok čerství otcové. Ministryně Michaela Marksová slevila kvůli nesouhlasu ministerstva financí z původního plánu na délku otcovského volna. Teď věří, že návrh ve vládě projde a nová dávka začne fungovat už od příštího roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Liga otevřených mužů

Praha – Plán ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) na zavedení sedmidenní "otcovské dovolené" narazil u ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem (ANO). V návrhu, s nímž půjde na vládu, proto slevila na čtyři dny placeného volna. Právě na takové variantě se s resortem financí dohodla, říká Marksová v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny.

Sedmidenní varianta by připravila stát o zhruba 700 milionů korun. "Navrhované opatření se nám jeví jako nadbytečné a nevhodně řešené. Kladlo by další nároky na zaměstnavatele i úřad sociálního zabezpečení," vysvětluje odmítavé stanovisko ministerstva financí jeho mluvčí Jakub Vintrlík.

Návrh na jaře projedná vláda, nová dávka by měla začít fungovat od ledna příštího roku. "Otcovskou" by šlo čerpat v prvních šesti týdnech po porodu. Vyplácela by se z nemocenského pojištění a počítala podobně jako peněžitá pomoc v mateřství, dosahovala by maximálně 70 procent platu.

Většina otců dosud při narození dítěte čerpá klasickou dovolenou nebo si bere neplacené volno. Podle zákoníku práce má otec nárok na placené pracovní volno jen na nezbytně nutnou dobu při odvozu ženy do porodnice nebo při odvozu domů. Pokud chce být při porodu, má nárok na neplacené volno. I podle dosavadních pravidel sice může otec čerpat peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, vždy však místo matky dítěte, nikoliv tedy oba současně.

Placené volno pro otce je jen jedním z kroků, kterými se Marksová snaží podpořit matky ve snaze lépe skloubit rodinný život s pracovním a umožnit jim vrátit se do práce dřív než za obvyklé tři roky. Ministryně navrhuje třeba také rychlejší čerpání rodičovského příspěvku.

Podrobnosti k plánům na podporu rodin čtěte v rozhovoru s Michaelou Marksovou

 

Právě se děje

Další zprávy