Stovky tisíc dlužníků nedosáhnou na osobní bankrot. Počet oddlužení tak klesl nejníže za pět let

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
Aktualizováno 5. 1. 2017 12:33
Počet osobních bankrotů se snížil třetím rokem v řadě, loni jich bylo vyhlášeno 16 tisíc. Letos bude situace podobná. Pravidla osobních bankrotů se ale mohou brzy měnit a pak by oddlužení bylo pro více lidí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Češi loni vyhlásili nejméně osobních bankrotů za posledních pět let. V roce 2016 jich bylo 16 144, což je o 511 méně než předloni. Počet schválených oddlužení se tak snižoval třetím rokem v řadě a byl nejnižší od roku 2011. Vyplývá to ze studie CRIF – Czech Credit Bureau. Nejvíce osobních bankrotů bylo v roce 2013, bylo jich přes 19 tisíc.

"Postupně se vyčerpává okruh lidí, kteří jsou předlužení a zároveň dokážou splnit podmínky oddlužení," hledá hlavní důvod pro sestupný trend Daniel Hůle, analytik společnosti Člověk v tísni. Soudy také podle něj přísněji než v minulosti posuzují žádosti o osobní bankrot lidí, kteří svůj hlavní příjem mají jako OSVČ.

V roce 2016 bylo zároveň podáno 18 799 návrhů na osobní bankrot, což bylo o sedm procent méně než před rokem. Zároveň je to poprvé od roku 2011, kdy byl počet návrhů na osobní bankrot v jednom kalendářním roce nižší než 20 000. Žádosti o osobní bankrot posuzují a případně schvalují soudy.

"V letošním roce očekáváme, že počet osobních bankrotů se víceméně stabilizuje na úrovni loňského roku. Příznivé ekonomické podmínky, vysoká zaměstnanost a nízká inflace přispějí k růstu příjmů domácností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet dlužníků, kteří nezvládají své dluhy, by se tak podle ní neměl zvyšovat.

Podle Daniela Hůleho tato rovnice ale neplatí u těch, kteří už nezvladatelné dluhy mají. "Pořád máme přes 900 tisíc lidí v exekuci, takže potenciál pro oddlužení zde rozhodně existuje," říká.

Pravidla osobních bankrotů se mohou brzy ve prospěch těchto lidí změnit. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce, aby bylo takzvané oddlužení dosažitelné pro více lidí. Nově by tak v krajním případě osobním bankrotem mohl projít i ten, kdo ze svých dluhů nesplatí ani korunu. V přísném režimu by ale byl o dva roky déle, než je tomu nyní (čtěte detaily).

"Případné dopady novely insolvenčního zákona, která obsahuje benevolentnější pravidla pro oddlužení osob, lze nyní obtížně odhadovat," říká Kameníčková.

Osobní bankrot je pro lidi, kteří nezvládají své dluhy a zároveň mají pravidelný příjem na to, aby alespoň část z nich splatili. Během pětiletého oddlužení je třeba splatit alespoň 30 procent přihlášených dluhů – nejčastěji jde o půjčky, ale často jde třeba také o dlužný nájem. Dlužníci kromě toho platí také zhruba tisíc korun měsíčně poplatek za práci insolvenčního správce.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy