Stovky tisíc dlužníků nedosáhnou na osobní bankrot. Počet oddlužení tak klesl nejníže za pět let

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
Aktualizováno 5. 1. 2017 12:33
Počet osobních bankrotů se snížil třetím rokem v řadě, loni jich bylo vyhlášeno 16 tisíc. Letos bude situace podobná. Pravidla osobních bankrotů se ale mohou brzy měnit a pak by oddlužení bylo pro více lidí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Češi loni vyhlásili nejméně osobních bankrotů za posledních pět let. V roce 2016 jich bylo 16 144, což je o 511 méně než předloni. Počet schválených oddlužení se tak snižoval třetím rokem v řadě a byl nejnižší od roku 2011. Vyplývá to ze studie CRIF – Czech Credit Bureau. Nejvíce osobních bankrotů bylo v roce 2013, bylo jich přes 19 tisíc.

"Postupně se vyčerpává okruh lidí, kteří jsou předlužení a zároveň dokážou splnit podmínky oddlužení," hledá hlavní důvod pro sestupný trend Daniel Hůle, analytik společnosti Člověk v tísni. Soudy také podle něj přísněji než v minulosti posuzují žádosti o osobní bankrot lidí, kteří svůj hlavní příjem mají jako OSVČ.

V roce 2016 bylo zároveň podáno 18 799 návrhů na osobní bankrot, což bylo o sedm procent méně než před rokem. Zároveň je to poprvé od roku 2011, kdy byl počet návrhů na osobní bankrot v jednom kalendářním roce nižší než 20 000. Žádosti o osobní bankrot posuzují a případně schvalují soudy.

"V letošním roce očekáváme, že počet osobních bankrotů se víceméně stabilizuje na úrovni loňského roku. Příznivé ekonomické podmínky, vysoká zaměstnanost a nízká inflace přispějí k růstu příjmů domácností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet dlužníků, kteří nezvládají své dluhy, by se tak podle ní neměl zvyšovat.

Podle Daniela Hůleho tato rovnice ale neplatí u těch, kteří už nezvladatelné dluhy mají. "Pořád máme přes 900 tisíc lidí v exekuci, takže potenciál pro oddlužení zde rozhodně existuje," říká.

Pravidla osobních bankrotů se mohou brzy ve prospěch těchto lidí změnit. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce, aby bylo takzvané oddlužení dosažitelné pro více lidí. Nově by tak v krajním případě osobním bankrotem mohl projít i ten, kdo ze svých dluhů nesplatí ani korunu. V přísném režimu by ale byl o dva roky déle, než je tomu nyní (čtěte detaily).

"Případné dopady novely insolvenčního zákona, která obsahuje benevolentnější pravidla pro oddlužení osob, lze nyní obtížně odhadovat," říká Kameníčková.

Osobní bankrot je pro lidi, kteří nezvládají své dluhy a zároveň mají pravidelný příjem na to, aby alespoň část z nich splatili. Během pětiletého oddlužení je třeba splatit alespoň 30 procent přihlášených dluhů – nejčastěji jde o půjčky, ale často jde třeba také o dlužný nájem. Dlužníci kromě toho platí také zhruba tisíc korun měsíčně poplatek za práci insolvenčního správce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy