Spacáky byly zbytečné. O úvěry na bydlení pro mladé jde stále žádat, ve fondu zbývají stovky milionů

Ondřej Neufus Filip Sýkora, Ondřej Neufus
Aktualizováno 28. 8. 2018 10:15
Původně se počítalo s tím, že se peníze na půjčky pro mladé vyčerpají možná již během prvního dne. O úvěr lze ovšem stále ještě žádat.
Čekání na půjčky. Původně se počítalo, že se vyčerpají během prvního dne, proto byly fronty.
Čekání na půjčky. Původně se počítalo, že se vyčerpají během prvního dne, proto byly fronty. | Foto: Klára Čeperová

Praha - Kdo chce žádat o výhodný státní úvěr pro mladé, má stále ještě čas. Státní fond rozvoje bydlení aktuálně k dnešnímu datu eviduje 374 žádostí v celkové výši 427,2 milionu korun. I když rozpočet fondu činí 650 milionů, bude fond evidovat žádosti, dokud se částka nepřiblíží jedné miliardě.

Přijaté formuláře totiž musí fond ještě posoudit, a je tak možné, že někteří žadatelé vyjdou naprázdno. Celý proces je náročnější než při žádosti o klasickou hypotéku. Fond má navíc zároveň v plánu žádat vládu a sněmovnu o zvýšení rozpočtu na miliardu korun, potvrdila on-line deníku Aktuálně.cz ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Dostálová dále uvedla, že nepočítá se změnou pravidel při podávání žádostí o půjčky. O tom, kde se o peníze hlásit a jak zvýšit svou šanci, jsme psali zde.

Na rekonstrukci bydlení mohou zájemci získat až 300 tisíc korun. Na dům půjčí stát až dva miliony a v případě koupě bytu nejvýše 1,2 milionu. Částka ale pokryje maximálně 80 procent nákladů. Do těch se v případě stavby domu počítá i cena pozemku.

Půjčku navíc nelze kombinovat s hypotékou, protože smlouva o úvěru říká, že jako první má zástavní právo na nemovitost stát - na to přirozeně banky nepřistoupí. Žadatel dostane úrokovou sazbu odpovídající aktuální referenční sazbě Evropské unie pro Českou republiku v době podpisu úvěrové smlouvy. V srpnu je to 1,12 procenta.

Výhodné půjčky na bydlení pro mladé rodiny odsouhlasila vláda v půli června. O peníze mohou žádat manželé, registrovaní partneři, ale také druzi, kteří nejsou sezdaní a vychovávají spolu dítě do 15 let. V případě, že žádají o půjčku manželé, nejsou děti podmínkou. Alespoň jednomu z dvojice musí být v den podání žádosti méně než 36 let. Žadatelé nesmějí mít vlastní byt ani podíl v bytovém družstvu.

S rozkládací židlí ve frontě již od půlnoci. Startují půjčky pro mladé | Video: Filip Sýkora
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy