Nový způsob, jak obejít drahý roaming. Vodafone spouští volání přes wi-fi

Otakar Schön
18. 7. 2016 11:48
Nová služba - volání přes wi-fi a LTE - slibuje rychlejší spojení hovoru a dostupnost i mimo mobilní signál. Volání je pevně spojené s telefonním číslem, což je výhoda proti WhatsAppu či Skypu. Nejzajímavější využití slibuje Vodafone v zahraničí, protože wi-fi volání obchází roaming.
Foto: Reuters

Praha – Operátor Vodafone s odstupem po T-Mobilu spouští ve své síti novou službu – volání přes wi-fi a v datových sítích LTE (VoLTE). Od pondělí jsou tyto možnosti dostupné uživatelům předplacených karet a spotřebitelských tarifů v testovací formě. Po vyladění nabídne svou verzi volání přes internet i firemním zákazníkům ve službě OneNet.

Wi-fi volání na první pohled nedává příliš smysl, protože je zpoplatněné stejně jako volání v klasické telefonní síti. Ale v místech, kde chybí signál, se bude hodit. Týká se to například podzemních parkovišť, vnitřních místností železobetonových budov nebo suterénních prostor.

Lákavou možnost využití přinese wi-fi volání v zahraničí. Vodafone již potvrdil, že i českým uživatelům umožní používat wi-fi volání také ze zahraničí. Zejména ze zemí mimo EU, kde není roaming regulovaný, pak bude tato varianta volání násobně ekonomičtější.

Například z USA stojí jeden tříminutový hovor do Česka v roamingu od Vodafonu 92 korun, u volání přes wi-fi bude cena v jednotkách korun – přesně podle tuzemského tarifu. V tomto bodu se nabídka Vodafonu zásadně liší od stejné služby u T-Mobilu, který wi-fi volání ze zahraničí blokuje, přestože k tomu nejsou žádné technické důvody. O2 zatím volání přes LTE ani wi-fi sítě nespustilo.

Vodafone na volání přes wi-fi vyvinul vlastní aplikaci, takže novou službu zpřístupní na drtivé většině telefonů s Androidem v oběhu. Zatímco nativně podporují wi-fi volání v síti Vodafone pouze telefony Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge získané od operátora, aplikace zprovozní volání na všech telefonech s Androidem 4.0 a novějším. Před použitím služby i v případě instalace aplikace je nutné povolit volání přes wi-fi v aplikaci Můj Vodafone.

Aktivovat je nutné také službu VoLTE, tedy hlasové hovory v sítích čtvrté generace. To by měli udělat všichni uživatelé, kteří mají podporovaný telefon, protože přes VoLTE se hovory spojují mnohem rychleji než při nutnosti přepnout mezi sítěmi, jak je to nyní u 4G telefonů běžné.

VoLTE hovory navíc nezpomalí případné stahování dat na pozadí, díky čemuž telefon zůstane připojený k rychlé datové síti. Hovory i videohovory provedené přes LTE Vodafone účtuje podle ceníku, spotřebovaná data se přitom nezapočítávají do datových limitů.

Před oficiálním spuštěním služby volání přes wi-fi jsme ji mohli jeden den testovat na Galaxy S6 s nativním wi-fi voláním a na telefonu Vodafone Smart ultra 7. Tvrzení o rychlém spojení a kvalitnějším zvuku se přitom potvrdila, stejně jako spolehlivá dostupnost telefonního čísla v místě bez pokrytí mobilním signálem. Jako větší problém se ukázala schopnost najít místo bez signálu, i když i v řadě rodinných domů jsou místa, kde je signál slabý a hovory mohou vypadávat.

Čtěte také: Vše o hře Pokémon Go včetně šesti rad pro chytání pokémonů

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy