Mouřenín zmizel jen jednou za téměř sto let. Podívejte se na proměny Kofily, nová právě přichází

Klikněte pro vstup do přehledu.
Kofila je třetí nejoblíbenější čokoládovou tyčinkou společnosti Nestlé (po Margot a Ledových kaštanech). Tak vypadá v současnosti její obal. který vznikl před 95 lety z návrhu umělce Zdenka Rykra. Charakterizuje ho žluté pozadí a postava mouřenína, kterého někteří spotřebitelé nazývali také Turek či Kofiláček.
První návrh obalu vznikl v roce 1923. Na obrázku je reklama na Kofilu z roku 1929, vytištěná na účtence, kterou zákazníci dostávali v síti obchodů Orion. Cílová skupina, na níž firma mířila, byly paní a dívky.
Originální obal Kofily v roce 1935, kdy jej vyráběl Maršnerův závod Orion.
Klasické žluté pozadí mělo v průběhu let několik barevných variant. Tyčinka si vyzkoušela například lehce oranžový či narůžovělý odstín. Mouřenín měl někdy vyplazený, jindy zastrčený jazyk. A z kávy se kouřilo někdy méně, jindy více.
Foto: Nestlé
Iva Špačková Iva Špačková
19. 3. 2018 0:00
Z obalu čokoládové tyčinky musel mouřenín ustoupit pouze jednou - kvůli socialistické spartakiádě.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Podle webu The Times of Israel raketa v Aškelonu zasáhla rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Mount Everest zdolali po roce první zahraniční horolezci, mezi nimi i bahrajnský princ

Na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu stanula v úterý skupina 12 zahraničních horolezců. Stalo se tak poprvé od chvíle, co nepálská vláda horu znovu zpřístupnila poté, co byla oblast loni uzavřena kvůli pandemii nemoci covid-19. Výskyt případů nákazy koronavirem v základním táboře z nedávné doby ale vyvolává obavy. Informovala o tom agentura Reuters.

Celkem vystoupalo na Mount Everest 38 horolezců, z čehož 12 přijelo ze zahraničí. Byl mezi nimi i bahrajnský princ Muhammad Hamad Muhammad Chalífa a dalších devět Bahrajnců, sdělila společnost Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Komora vyškrtla Michala kvůli kauze Homolka ze seznamu advokátů

Česká advokátní komora (ČAK) vyškrtla ze seznamu advokátů Davida Michala z pražské kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Informovala o tom mluvčí komory Iva Chaloupková. Michal je pravomocně odsouzený za podplacení někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Chaloupková stručně uvedla, že představenstvo ČAK rozhodlo o vyškrtnutí Michala ze seznamu advokátů 10. května. "Mgr. Bc. David Michal byl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin podplácení. Podle názoru představenstva ČAK, jež je vázáno výrokem rozsudku Vrchního soudu v Praze z ledna letošního roku, jeho trestná činnost ohrožuje důvěru v řádný výkon advokacie tímto advokátem," napsala bez dalších podrobností. Vyškrtnutí ze seznamu znamená, že dotyčný právník nesmí advokacii dále vykonávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy