Turka jinde nenajdete, obliba cappuccina roste. V ceně kávy je ale Česko na špičce

Filip Vokoun Filip Vokoun
13. 11. 2022 17:12
V Praze se sice zdražuje pomaleji než u sousedů, zato jsou zde však ceny nejvyšší. Tedy alespoň pokud jde o ceny kávy. Podle analýzy společnosti Dotykačka pražské gastropodniky porážejí v cenách nejprodávanějších druhů kávy nejen všechna ostatní velká města v Česku, ale také třeba slovenskou a polskou metropoli.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

V srpnu káva v zemích Evropské unie meziročně podražila o 16,9 procenta, skokově se zvýšila i cena cukru a mléka. "Nedávný nárůst cen může z této ranní pochutiny udělat téměř luxus," podotkl k datům evropský statistický úřad Eurostat. Loni v srpnu káva meziročně v průměru podražila o půl procenta.

Momentálně šálek kávy zdražuje ve většině měst. Konkrétně v Praze si ovšem zákazník v porovnání s některými sousedy připlatí, například oproti polské Varšavě až pětinu.

"Praha ve srovnání s Varšavou a Bratislavou podražila meziročně nejméně, přesto zdejší ceny kávy zůstávají nejvyšší," upřesňuje ředitel Dotykačky Petr Menclík. Oproti slovenské metropoli jde o rozdíl přes tři koruny. A před pandemií koronaviru byl rozdíl v cenách se sousedními trhy ještě vyšší, ukázalo porovnání.

Méně za kávu zaplatí zákazníci i na Moravě. Konkrétně v Brně je espresso v průměru o dvě koruny levnější než v Praze, ceny jsou nižší také v Ostravě. Stále jsou ale dražší než ve Varšavě, a to o desetinu.

Espresso je nejčastější volbou návštěvníků českých kaváren, a to na vesnici i ve velkých městech. "Ve všech provozovnách se této kávy vypije srovnatelné množství. Stejně tak jsou téměř všude podobné i ceny," popisuje Menclík. Ty se pohybují v rozmezí 39 až 41 korun.

Některé podniky se tomuto průměru ovšem vymykají. Zhruba v desetině z nich ceny espresa převyšují 58 korun. Loni se přitom nejvyšší ceny tohoto nápoje pohybovaly kolem 53 korun.

Foto: Dotykačka

I tak u nás cena této kávy za poslední tři roky roste v porovnání s východními sousedy nejpomaleji. Od září 2019 espresso v Praze podražilo o 20 procent, zatímco v Bratislavě o čtvrtinu a ve Varšavě o třetinu.

Druhým nejpopulárnějším druhem kávy je cappuccino, jehož obliba v posledních letech roste. V hlavním městě se ho vypije stejné množství jako espressa. A to i když stojí zhruba o třetinu více, bezmála 55 korun.

Z průzkumu vyplývá, že obliba tohoto nápoje závisí na velikosti obce. V menších městech a vesnicích se cappuccina vypije o polovinu méně než espressa.

Foto: Dotykačka

V těch si stále drží oblibu i tradiční turek, tedy káva s lógrem. "Zatímco v Praze tento druh tvoří pouhá dvě procenta tržeb z prodejů kávy, v maloměstských podnicích je to až 15 procent. Je to taková česká specialita, kterou v okolních zemích v podstatě nenajdete," popisuje dále Menclík.

I když budou mít kavárny do roku 2025 podíl na celkově vypité kávě v Česku jen 11 procent, připadá na ně 46 procent celkových výdajů lidí za tento nápoj, odhadl server Statista. Podle jeho dat tento rok vypije průměrný Čech 1,16 kilogramu hořké delikatesy, což ho vyjde na necelých 31 eur (752 korun).

 

Právě se děje

Další zprávy