Bezobalové sny se vzdalují. Ustupuje se bezpečnosti, plexisklo zakryje pečivo nastálo

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
13. 5. 2020 7:20
Kaufland se zařadil mezi obchody, které se rozhodly zakrýt pečivo nastálo plexisklem. Bezpečnostní opatření kvůli koronaviru stála obchodníky už desítky milionů korun. Některá z nich brzy pominou, jiná - jako to v Kauflandu - ale přetrvají a pozmění charakter řady prodejen. Podle některých prodejců koronakrize zdůraznila význam obalů. Ještě nedávno přitom trend udržitelnosti velel opačným směrem.
Plexikryt v úseku pečiva v prodejnách Kaufland.
Plexikryt v úseku pečiva v prodejnách Kaufland. | Foto: Kaufland

Po zavedení plexiskel na pokladnách se řetězec Kaufland rozhodl natrvalo nasadit otevíratelné plastové kryty v úseku pečiva. "Nově zavedené kryty zvyšují ochranu v našem úseku pečiva. V tuto chvíli jsou nainstalovány již na prvních prodejnách, během následujícího měsíce budou postupně zavedeny na všechny naše prodejny," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí řetězce Renata Maierl s tím, že v zahraničí tento model funguje například v Rakousku nebo Německu.

Zákazníci podle ní mají k zakrytému úseku pečiva větší důvěru, než kdyby bylo v otevřeném prostoru.

Od vyhlášení nouzového stavu většina řetězců shodně zvýšila četnost úklidu a dezinfekce, zákazníkům dala k dispozici jednorázové rukavice či igelitové sáčky, na podlaze vyznačila dvoumetrové rozestupy a zaměstnance vybavila ochrannými pomůckami, jako jsou dezinfekční gely, roušky, rukavice nebo plexištíty.

Obchodníci přitom potvrzují, že významnou bezpečnostní roli během pandemie koronaviru sehrály a stále hrají obaly.

Zatímco ještě před pár měsíci se řetězce předháněly v tom, kdo svlékne z obalu okurky a další zeleninu či ovoce a zbaví se mikrotenových pytlíků, nyní do nich povinně balí rohlíky po pár kusech.

"Obal byl vyvinut, aby chránil potravinu, její kvalitu a její bezpečnost, a tedy zdraví zákazníka," vysvětluje mluvčí prodejen Penny Market Tomáš Kubík. "Udržitelnost je tedy rovnováha mezi svobodou a odpovědností. Jinými slovy, pokud bychom nyní v době karantény nabízeli nebalené potraviny, bude to udržitelné, ale značně nezodpovědné vůči zákazníkovi," dodává.

Z pohledu udržitelnosti tedy již nebude podle Kubíka hlavní snahou výrobců za každou cenu odstraňovat obaly, ale inovovat je z hlediska materiálů či recyklovatelnosti.

Prodejny mění tvář

Některá opatření u mnohých prodejců již brzy vymizí. Prodejny Penny Market například upustí právě od balení některých pekařských výrobků, jako jsou rohlíky, do sáčků.

Upouštění od bezpečnostních opatření ale bude velmi pozvolné a například plexiskel se kromě Kauflandu jen tak nevzdá třeba ani Lidl nebo Billa. Právě v prodejnách Billa zůstanou podle tiskové mluvčí Dany Bratánkové součástí vybavení například plastové stříšky nad stoly s pečivem, které mají chránit před kontaminací kapénkami.

Podoba prodejen, na kterou byli zákazníci před pandemií zvyklí, se tedy kvůli koronaviru jen tak nevrátí.

Do zajištění ochranných pomůcek už přitom obchodníci v Česku investovali nemalé náklady. Například prodejny Albert minulý týden potvrdily, že ochranná opatření je vyšla na 50 milionů korun měsíčně. V případě řetězce Lidl to bylo dosud přes 35 milionů korun. Kaufland své náklady zaokrouhlil na desítky milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí. "Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil.

Podle webu The Times of Israel raketa zasáhla v Aškelonu rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Buffon se definitivně loučí s Juventusem, kariéru ještě nekončí

Slavný italský brankář Gianluigi Buffon na konci sezony po vypršení kontraktu podruhé opustí Juventus Turín. S kariérou se ale třiačtyřicetiletý gólman neloučí, v případě výhodné nabídky je připraven pokračovat.

Buffon přišel do Juventusu v roce 2001 z Parmy a od té doby působil pouze v Turíně s výjimkou sezony 2018/19, kdy chytal za Paris Saint-Germain.

"Má budoucnost je jasná. Letos definitivně skončí má dlouhá a nádherná zkušenost s Juventusem. Dal jsem mu všechno a všechno jsem dostal. Došli jsme na konec cesty a je správné se rozloučit," řekl Buffon pro beIN Sports. "Buď ukončím kariéru nebo najdu příležitost, jež mě bude motivovat," dodal k budoucnosti mistr světa z roku 2006.

Další zprávy