Bezobalové sny se vzdalují. Ustupuje se bezpečnosti, plexisklo zakryje pečivo nastálo

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
13. 5. 2020 7:20
Kaufland se zařadil mezi obchody, které se rozhodly zakrýt pečivo nastálo plexisklem. Bezpečnostní opatření kvůli koronaviru stála obchodníky už desítky milionů korun. Některá z nich brzy pominou, jiná - jako to v Kauflandu - ale přetrvají a pozmění charakter řady prodejen. Podle některých prodejců koronakrize zdůraznila význam obalů. Ještě nedávno přitom trend udržitelnosti velel opačným směrem.
Plexikryt v úseku pečiva v prodejnách Kaufland.
Plexikryt v úseku pečiva v prodejnách Kaufland. | Foto: Kaufland

Po zavedení plexiskel na pokladnách se řetězec Kaufland rozhodl natrvalo nasadit otevíratelné plastové kryty v úseku pečiva. "Nově zavedené kryty zvyšují ochranu v našem úseku pečiva. V tuto chvíli jsou nainstalovány již na prvních prodejnách, během následujícího měsíce budou postupně zavedeny na všechny naše prodejny," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí řetězce Renata Maierl s tím, že v zahraničí tento model funguje například v Rakousku nebo Německu.

Zákazníci podle ní mají k zakrytému úseku pečiva větší důvěru, než kdyby bylo v otevřeném prostoru.

Od vyhlášení nouzového stavu většina řetězců shodně zvýšila četnost úklidu a dezinfekce, zákazníkům dala k dispozici jednorázové rukavice či igelitové sáčky, na podlaze vyznačila dvoumetrové rozestupy a zaměstnance vybavila ochrannými pomůckami, jako jsou dezinfekční gely, roušky, rukavice nebo plexištíty.

Obchodníci přitom potvrzují, že významnou bezpečnostní roli během pandemie koronaviru sehrály a stále hrají obaly.

Zatímco ještě před pár měsíci se řetězce předháněly v tom, kdo svlékne z obalu okurky a další zeleninu či ovoce a zbaví se mikrotenových pytlíků, nyní do nich povinně balí rohlíky po pár kusech.

"Obal byl vyvinut, aby chránil potravinu, její kvalitu a její bezpečnost, a tedy zdraví zákazníka," vysvětluje mluvčí prodejen Penny Market Tomáš Kubík. "Udržitelnost je tedy rovnováha mezi svobodou a odpovědností. Jinými slovy, pokud bychom nyní v době karantény nabízeli nebalené potraviny, bude to udržitelné, ale značně nezodpovědné vůči zákazníkovi," dodává.

Z pohledu udržitelnosti tedy již nebude podle Kubíka hlavní snahou výrobců za každou cenu odstraňovat obaly, ale inovovat je z hlediska materiálů či recyklovatelnosti.

Prodejny mění tvář

Některá opatření u mnohých prodejců již brzy vymizí. Prodejny Penny Market například upustí právě od balení některých pekařských výrobků, jako jsou rohlíky, do sáčků.

Upouštění od bezpečnostních opatření ale bude velmi pozvolné a například plexiskel se kromě Kauflandu jen tak nevzdá třeba ani Lidl nebo Billa. Právě v prodejnách Billa zůstanou podle tiskové mluvčí Dany Bratánkové součástí vybavení například plastové stříšky nad stoly s pečivem, které mají chránit před kontaminací kapénkami.

Podoba prodejen, na kterou byli zákazníci před pandemií zvyklí, se tedy kvůli koronaviru jen tak nevrátí.

Do zajištění ochranných pomůcek už přitom obchodníci v Česku investovali nemalé náklady. Například prodejny Albert minulý týden potvrdily, že ochranná opatření je vyšla na 50 milionů korun měsíčně. V případě řetězce Lidl to bylo dosud přes 35 milionů korun. Kaufland své náklady zaokrouhlil na desítky milionů korun.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy