Bezobalové sny se vzdalují. Ustupuje se bezpečnosti, plexisklo zakryje pečivo nastálo

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
13. 5. 2020 7:20
Kaufland se zařadil mezi obchody, které se rozhodly zakrýt pečivo nastálo plexisklem. Bezpečnostní opatření kvůli koronaviru stála obchodníky už desítky milionů korun. Některá z nich brzy pominou, jiná - jako to v Kauflandu - ale přetrvají a pozmění charakter řady prodejen. Podle některých prodejců koronakrize zdůraznila význam obalů. Ještě nedávno přitom trend udržitelnosti velel opačným směrem.
Plexikryt v úseku pečiva v prodejnách Kaufland.
Plexikryt v úseku pečiva v prodejnách Kaufland. | Foto: Kaufland

Po zavedení plexiskel na pokladnách se řetězec Kaufland rozhodl natrvalo nasadit otevíratelné plastové kryty v úseku pečiva. "Nově zavedené kryty zvyšují ochranu v našem úseku pečiva. V tuto chvíli jsou nainstalovány již na prvních prodejnách, během následujícího měsíce budou postupně zavedeny na všechny naše prodejny," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí řetězce Renata Maierl s tím, že v zahraničí tento model funguje například v Rakousku nebo Německu.

Zákazníci podle ní mají k zakrytému úseku pečiva větší důvěru, než kdyby bylo v otevřeném prostoru.

Od vyhlášení nouzového stavu většina řetězců shodně zvýšila četnost úklidu a dezinfekce, zákazníkům dala k dispozici jednorázové rukavice či igelitové sáčky, na podlaze vyznačila dvoumetrové rozestupy a zaměstnance vybavila ochrannými pomůckami, jako jsou dezinfekční gely, roušky, rukavice nebo plexištíty.

Obchodníci přitom potvrzují, že významnou bezpečnostní roli během pandemie koronaviru sehrály a stále hrají obaly.

Zatímco ještě před pár měsíci se řetězce předháněly v tom, kdo svlékne z obalu okurky a další zeleninu či ovoce a zbaví se mikrotenových pytlíků, nyní do nich povinně balí rohlíky po pár kusech.

"Obal byl vyvinut, aby chránil potravinu, její kvalitu a její bezpečnost, a tedy zdraví zákazníka," vysvětluje mluvčí prodejen Penny Market Tomáš Kubík. "Udržitelnost je tedy rovnováha mezi svobodou a odpovědností. Jinými slovy, pokud bychom nyní v době karantény nabízeli nebalené potraviny, bude to udržitelné, ale značně nezodpovědné vůči zákazníkovi," dodává.

Z pohledu udržitelnosti tedy již nebude podle Kubíka hlavní snahou výrobců za každou cenu odstraňovat obaly, ale inovovat je z hlediska materiálů či recyklovatelnosti.

Prodejny mění tvář

Některá opatření u mnohých prodejců již brzy vymizí. Prodejny Penny Market například upustí právě od balení některých pekařských výrobků, jako jsou rohlíky, do sáčků.

Upouštění od bezpečnostních opatření ale bude velmi pozvolné a například plexiskel se kromě Kauflandu jen tak nevzdá třeba ani Lidl nebo Billa. Právě v prodejnách Billa zůstanou podle tiskové mluvčí Dany Bratánkové součástí vybavení například plastové stříšky nad stoly s pečivem, které mají chránit před kontaminací kapénkami.

Podoba prodejen, na kterou byli zákazníci před pandemií zvyklí, se tedy kvůli koronaviru jen tak nevrátí.

Do zajištění ochranných pomůcek už přitom obchodníci v Česku investovali nemalé náklady. Například prodejny Albert minulý týden potvrdily, že ochranná opatření je vyšla na 50 milionů korun měsíčně. V případě řetězce Lidl to bylo dosud přes 35 milionů korun. Kaufland své náklady zaokrouhlil na desítky milionů korun.

 

Právě se děje

před 60 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy