Set-top boxy zdražují o desítky procent. Ceny vyhání DVB-T2 i vychytralost obchodníků

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 22. 11. 2019 16:33
Blížící se slevová akce Black Friday a přepínání televizního signálu přiměly obchodníky vyšponovat ceny oblíbených set-top boxů o desítky procent. Upozornil na to server Mediář.cz. Vypínání stávajících sítí DVB-T odstartuje 27. listopadu v Praze a Středočeském kraji. Diváci si musí pořídit televizi s příjmem DVB-T2, nebo právě set-top box. Obří slevová Black Friday pak proběhne o dva dny později.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

"Není sleva jako sleva. Někdy obchody těsně před vlnou slev uměle navyšují původní ceny, aby konečná sleva působila výhodně," varuje na svých stránkách Hlídačshopů.cz. Srovnávač umí zobrazit původní cenu vybraného produktu a její vývoj v čase.

Například Datart nyní udává u svého nejprodávanějšího set-top boxu GoGEN DVB 272 T2 PVR slevu z 1390 korun na 899 korun. Zmíněné porovnání vývoje cen přes Hlídačshopů.cz ovšem ukazuje, že ještě 18. listopadu tento model stál pouze 799 korun.

Nejprodávanější set-top box na Alza.cz Gogen DVB 132 T2 PVR nyní stojí 799 korun, podle srovnávače ale ještě ve čtvrtek jeho cena dosahovala 699 korun a 9. listopadu dokonce 599 korun. Dvojka v prodejích STRONG SRT8541FTA se nyní prodává za 899 korun, ovšem před dvěma dny stál rovněž o sto korun méně.

Na Mall.cz je nejprodávanějším set-top boxem TESLA TE-310, která momentálně stojí 1299 korun. Model oproti čtvrtku podražil dokonce o 400 korun. U set-top boxu SENCOR SDB 5003T uvádí Mall.cz 22procentní slevu na 999 korun, nicméně 21. listopadu byl podle serveru Hlídačshopů.cz k dostání o 200 korun levněji.

E-shop CZC.cz udává u svého nejprodávánějšího set-top boxu Maxxo T2 H.265 Senior částku 799 korun za kus - v tomto případě se jedná o dlouhodobě nastavenou cenu. U druhého nejprodávanějšího AB CryptoBox 702T mini za 799 korun je už ale možné zjistit, že ještě 19. listopadu byl k dostání za 690 korun.

Podle obchodního ředitele CZC.cz Tomáše Pilského se prodeje set-top boxů v posledních týdnech meziročně zvýšily až o tisíc procent. Cenu tak podle něj ovlivňuje jednak nedostatek set-top boxů na trhu, ale i náklady na leteckou dopravu, která má zajistit rychlejší dodání zboží od výrobců v Asii.

Set-top box je ale možné pořídit už za cenu od 550 korun a lze přes něj připojit i starší televize. Pokud diváci vidí na některých televizních kanálech piktogram, měli by si pro příjem signálu pořídit právě set-top box nebo nový televizor.

Podle nákupních specialistů se dá předpokládat, že prodejci na akci Black Friday set-top boxy znovu zlevní. Upozorňují ale přitom zákazníky, aby si dávali pozor, co ve slevách vlastně pořizují.

"Mám za to, že právě v období Black Friday budou e-shopy nabízet set-top boxy za výhodné ceny. Obchodníci v rámci akce nicméně vyprodávají i starší modelové řady produktů, aby uvolnili své skladové zásoby. Dají se proto očekávat i masivní slevy na starší typy televizorů, které DVB-T2 nepodporují," připomíná Jan Kriegel, manažer nákupního rádce Zboží.cz.

Přechod na DVB-T2 začne příští týden z vysílačů Žižkov a Cukrák. Minutu před půlnocí 27. listopadu České Radiokomunikace vypnou vysílání programů České televize ve stávajícím standardu DVB-T a lidé si budou muset naladit DVB-T2. K 8. lednu pak bude následovat vypínání komerčních stanic, jako je Prima, Nova, Barrandov a dalších ze Žižkova, a 15. ledna z Cukráku.

Na nový standard vysílání je podle průzkumu pro ministerstvo průmyslu a obchodu z přelomu října a listopadu připraveno 56 procent domácností, což je o 12 procentních bodů více než před půl rokem a dvojnásobek stavu na konci minulého roku. V Praze a středních Čechách je vybavenost domácností vyšší. O přechodu ví 92 procent obyvatel Česka, zatímco na jaře to bylo 83 procent, připomněla agentura ČTK.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V americké věznici zemřel v 82 letech finančník Bernie Madoff, autor největšího finančního podvodu v historii USA

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy