Samoobslužné pokladny? Češi nechtějí přijít do kontaktu s personálem, novinky se ale bojí

Ekonomika Ekonomika
28. 1. 2016 12:28
Využití samoobslužné pokladny je nejoblíbenější mezi mladými lidmi do 24 let, ukázal průzkum. Celkově ale dvě třetiny lidí stále dávají přednost klasickému odbavení. A to i přes to, že 80 procent Čechů preferuje ty obchody, kde si může nakoupit potraviny, aniž by docházelo k interakci s personálem prodejny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Se samoobslužnými pokladnami se v obchodech setkalo 85 procent Čechů, téměř dvě třetiny z nich však stále dávají přednost klasickému odbavení u pokladny. Vyplynulo to z průzkumu společnosti MasterCard u příležitosti vyhlášení soutěže Obchodník roku 2015.

Při nákupu potravin jsou samoobslužné pokladny nejoblíbenější mezi mladými lidmi do 24 let a u uživatelů bezkontaktních karet. Zatímco mladí do 24 let nakupují raději u samoobslužné pokladny v 52 procentech případů, u obyvatel nad 55 let je to jen každý pátý.

A to i přes to, že 80 procent Čechů preferuje ty obchody, kde si může nakoupit potraviny, aniž by docházelo k interakci s personálem prodejny. U mladých lidí do 24 let je to dokonce 88 procent z nich. Pouze málo lidí tak při nákupech rádo přichází do kontaktu se zaměstnanci prodejen.

Nejpodstatnějším důvodem pro využívání samoobslužných pokladen je pro zákazníky rychlé odbavení a zaplacení nákupu. To považuje za jejich největší výhodu 56 procent lidí, každý pátý pak vítá také výrazně menší fronty než u klasických pokladen. Pro 14 procent zákazníků je důležité, že u samoobslužné pokladny mají nákup pod kontrolou, a značně tak snižují riziko špatně namarkovaných položek.

Jako největší nevýhodu naopak 17 procent respondentů průzkumu vidí čekání na obsluhu při problému s pokladnou, obsahem nákupu či chybě. Každý desátý Čech se obává nedostatečné znalosti či zkušenosti se samoobslužnou pokladnou.

Pokud dětem nevnutíme nějakou aktivitu, aby měly výdej, tak je nemůžeme pořád omezovat v tom, co můžou jíst, říká Miroslav Koberna. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy