Samoobslužné pokladny? Češi nechtějí přijít do kontaktu s personálem, novinky se ale bojí

Ekonomika Ekonomika
28. 1. 2016 12:28
Využití samoobslužné pokladny je nejoblíbenější mezi mladými lidmi do 24 let, ukázal průzkum. Celkově ale dvě třetiny lidí stále dávají přednost klasickému odbavení. A to i přes to, že 80 procent Čechů preferuje ty obchody, kde si může nakoupit potraviny, aniž by docházelo k interakci s personálem prodejny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Se samoobslužnými pokladnami se v obchodech setkalo 85 procent Čechů, téměř dvě třetiny z nich však stále dávají přednost klasickému odbavení u pokladny. Vyplynulo to z průzkumu společnosti MasterCard u příležitosti vyhlášení soutěže Obchodník roku 2015.

Při nákupu potravin jsou samoobslužné pokladny nejoblíbenější mezi mladými lidmi do 24 let a u uživatelů bezkontaktních karet. Zatímco mladí do 24 let nakupují raději u samoobslužné pokladny v 52 procentech případů, u obyvatel nad 55 let je to jen každý pátý.

A to i přes to, že 80 procent Čechů preferuje ty obchody, kde si může nakoupit potraviny, aniž by docházelo k interakci s personálem prodejny. U mladých lidí do 24 let je to dokonce 88 procent z nich. Pouze málo lidí tak při nákupech rádo přichází do kontaktu se zaměstnanci prodejen.

Nejpodstatnějším důvodem pro využívání samoobslužných pokladen je pro zákazníky rychlé odbavení a zaplacení nákupu. To považuje za jejich největší výhodu 56 procent lidí, každý pátý pak vítá také výrazně menší fronty než u klasických pokladen. Pro 14 procent zákazníků je důležité, že u samoobslužné pokladny mají nákup pod kontrolou, a značně tak snižují riziko špatně namarkovaných položek.

Jako největší nevýhodu naopak 17 procent respondentů průzkumu vidí čekání na obsluhu při problému s pokladnou, obsahem nákupu či chybě. Každý desátý Čech se obává nedostatečné znalosti či zkušenosti se samoobslužnou pokladnou.

Pokud dětem nevnutíme nějakou aktivitu, aby měly výdej, tak je nemůžeme pořád omezovat v tom, co můžou jíst, říká Miroslav Koberna. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy