Primark se v Česku zabydlel. Už hledá lidi pro další pobočku, ceny však zamíří nahoru

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
15. 6. 2022 7:57
Očekávaná druhá prodejna irského módního řetězce Primark otevře v brněnském obchodním centru Olympia koncem letošního roku. Uvedl to regionální ředitel řetězce Stephen Mullen s tím, že firma už do Brna nabírá personál. Primark, který sází na levnou módu, má za sebou rok působení na českém trhu. Během otevření pražské pobočky loni v červnu se na vstup do prodejny stály fronty.

Nájemní smlouvu s brněnským nákupním centrem Olympia podepsal řetězec už v roce 2020, před samotným oficiálním vstupem na český trh. 

"Přidání mezinárodně uznávaného maloobchodníka do portfolia obchodního centra významně přispěje k současné nabídce značek i službám nabízeným v Olympia Brno," uvedl k tomu před dvěma lety manažer Olympie Jan Pazour. Brněnská prodejna se má rozprostírat na 3600 metrech čtverečních, nabídne dámskou, pánskou i dětskou módu včetně obuvi, doplňků, spodního prádla a domácího zboží.

Na pracovních portálech už Primark podle zjištění Aktuálně.cz poptává pro Brno a okolí personál. Jde například o pozice týmového manažera, vedoucího oddělení, jeho zástupce nebo prodavačů.

Loni v červnu přitom řetězec otevřel svůj první obchod na pražském Václavském náměstí, jde o tři patra s rozlohou 4600 metrů čtverečních. Otevření mezi lidmi vzbudilo značný ohlas, na vstup do prodejny byli ochotni čekat v horkém počasí i hodiny. Fronty se pak před primarkem tvořily ještě následujících několik dní.

Podle marketingových specialistů, které Aktuálně.cz oslovilo, byl takový zájem způsoben jednak koncem pandemie koronaviru, kdy měli lidé větší tendenci vyhledávat zážitky, jednak tím, že Primark si u lovců rychlé a levné módy vybudoval téměř kultovní postavení. 

Regionální šéf Mullen za Primark podotkl, že se v uplynulém roce dobře prodávaly hlavně licencované řady oblečení jako kolekce s Harrym Potterem, NBA a Disney postavami. "Populární jsou také džínové oděvy pro ženy. S uvolněním opatření u nás zákazníci víc vyhledávají také společenské oděvy jako jsou halenky a šaty," dodal.

Na výlet za nákupy

Jak uvedl partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor společnosti Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček, mnozí návštěvníci Prahy doteď zařazují nákup v řetězci do svého programu. "Někteří přijíždějí dokonce cíleně kvůli němu. Obchod díky svému umístění v centru města těží i ze zahraničních turistů," říká.

Podle něj se tak potvrdil očekávaný dopad otevření Primarku na celou lokalitu v centru české metropole. 

"Primark obohatil tamní nabídku a zatraktivnil okolní prostředí, horní část Václavského náměstí se díky němu stala destinací, která přitahuje návštěvníky. Potvrzují to údaje od ostatních obchodníků či provozovatelů kaváren a restaurací v okolí, jimž se změnila skladba zákazníků, mezi něž nyní patří více mladých lidí, žen, rodin s dětmi. V reakci na tyto změny se zvýšil zájem obchodníků o maloobchodní prostory v lokalitě, otevřely tu své prodejny další značky, například Tezenis," dodává Kotrbáček.

Další prodejna značky v regionu má pak vzniknout v rámci rozšíření bratislavského nákupního centra Eurovea na jaře 2023.

O levnou módu je zájem

Podobně dobře se na českém trhu uchytil konkurenční obchod Half Price, který se rovněž zaměřuje na zlevněné zboží. Naopak několik módních značek muselo český trh v posledních letech opustit. V současnosti se z Česka stahuje módní řetězec Orsay, své prodejny uzavřeli také francouzští prodejci Promod a Camaieu, z trhu se stáhnul i britský řetězec Next.

Bezproblémový byznys ale během pandemie koronaviru neměl ani Primark, a to hlavně proto, že na rozdíl od konkurence nemá e-shop.

Nyní mu podnikání komplikuje i růst cen napříč celou Evropou. V dubnu britská společnost Associated British Foods, která je mateřskou firmou Primarku, oznámila, že kvůli inflačním tlakům bude muset zvýšit ceny u některých svých produktů z kolekce pro podzim a zimu. Firma uvedla, že inflační tlaky jsou nyní tak vysoké, že není schopna je kompenzovat úsporami. Podotkla ale, že svůj trumf - tedy cenovou dostupnost - hodlá pro zákazníky nadále zachovat.

Prodejci s oblečením si podle ekonomů zvyšováním cen také kompenzují covidové ztráty. Konkrétně v Česku zdražilo oblečení a obuv oproti loňskému roku výrazně - jen za oblečení si teď Češi podle dat statistiků připlácejí v průměru o 23 procent více než loni, což je podle analytiků unikát v rámci zemí EU.

Společnost Primark Prodejny na tuzemském trhu podle účetní uzávěrky vykázala za období od 1. ledna 2020 do 31. srpna loňského roku ztrátu 39,9 milionu korun a vykázala tržby 254,3 milionu korun. 

Video: "Jsem zvedává. Chci to porovnat s Drážďany," svěřovali se lidé při loňském otevření obchodu Primark v Praze.

"Jsem zvědavá. Chci to porovnat s Drážďany," svěřovali se lidé při otevření obchodu Primark v Praze. | Video: Kristýna Pružinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy