Pozor na nebezpečnou dětskou sedačku a chrastítka

Ekonomika Ekonomika, red eko
22. 9. 2009 7:30
Česká obchodní inspekce varuje před nebezpečnými výrobky

Praha - Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před nebezpečnou dětskou cyklosedačkou. V uplynulých dnech upozornila také na dvě nebezpečná plastová chrastítka a plastovou láhev. Obchodníkům pro změnu hrozí návštěva falešných inspektorů.

Na sedačku nesedat!

ČOI zakázala prodej nebezpečné cyklosedačky s označením 01 D, kterou vyrábí ostravská firma Hota. „Odborníci při testech zjistili, že dítě může ze sedačky snadno vypadnout či se o některé její části poranit," říká mluvčí inspekce Kamila Juhaňáková.

Nebezpečné dětské chrastítko
Nebezpečné dětské chrastítko | Foto: ČOI

Některé rozměry sedačky nesplňují bezpečnostní normy. „V dosahu dítěte jsou navíc malé otvory, do kterých se mohou zachytit prsty. Sedačka dítě zadržuje pouze v pase, chybí zajištění na ramenou a v rozkroku," dodává mluvčí. Zádržný systém sedačky lze navíc uvolnit výrazně menší silou, než jakou pro tyto případy stanovují normy. Dítě tedy může zádržný systém lehce otevřít samo, ze sedačky vypadnout a poranit se.

Pozor na Andulku a Jakuba

Inspekce varovala také před plastovými chrastítky Andulka a Jakub 31-116. „Chrastící koule, v nichž je malá kulička z tvrdého plastu, jsou z rozdělené osy lehce odnímatelné. Při hraní s touto hračkou si dítě může způsobit vážné zdravotní problémy," říká mluvčí.

I toto chrastítko je pro malé děti nebezpečné
I toto chrastítko je pro malé děti nebezpečné | Foto: ČOI

Chrastítko má odnímatelné chrastící koule, které je možno spolknout. Plastový obal chrastící koule nemá dostatečnou pevnost, v místě sváru praská a roztříští se na malé ostré kousky, které mohou při spolknutí či vdechnutí způsobit vážná zranění vnitřních orgánů.

Nebezpečná láhev

Na trhu se objevila také nebezpečná plastová láhev na nápoje původem z Číny (PLC 001, EAN 8595093322587), určená pro sport a turistiku. „Západka sloužící k zajištění víka láhve v uzavřené poloze vykazuje ostrou náběhovou hranu po celé její šířce. Při pití z láhve může ostrá západka způsobit poranění obličeje a zejména spodního rtu v případě naražení láhve na ústa," upřesňuje Juhaňáková.

Z této lahve raději nepít
Z této lahve raději nepít | Foto: ČOI

Řádí tu falešní inspektoři

Česká obchodní inspekce zároveň varovala obchodníky před možným výskytem falešných inspektorů. „Zástupce jednoho obchodního řetězce nás informoval, že v jeho prodejně byli zaměstnanci kontaktováni dvěma osobami vydávajícími se za inspektory ČOI. Ve chvíli, kdy zaměstnanci požadovali předložení služebních průkazů, opustili falešní inspektoři v rychlosti provozovnu," říká mluvčí.

"Je důvodný předpoklad, že neznámé osoby se o podobný podvodný trik mohou pokusit znovu, a to kdekoli na území České republiky," dodává Juhaňáková. Obchodníci by tedy měli požadovat průkaz inspektora a při jakýchkoliv pochybnostech o jeho hodnověrnosti se obrátit na nejbližší inspektorát ČOI.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Solária škodí zdraví. A jmenovitě tato, varuje ČOI
Výprodeje lámou rekordy. Pozor na ceny a záruční dobu
Kontrol u českých benzínek přibude, chce to Brusel
 

Právě se děje

před 8 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy