Pozor na nebezpečnou dětskou sedačku a chrastítka

Ekonomika Ekonomika, red eko
22. 9. 2009 7:30
Česká obchodní inspekce varuje před nebezpečnými výrobky

Praha - Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před nebezpečnou dětskou cyklosedačkou. V uplynulých dnech upozornila také na dvě nebezpečná plastová chrastítka a plastovou láhev. Obchodníkům pro změnu hrozí návštěva falešných inspektorů.

Na sedačku nesedat!

ČOI zakázala prodej nebezpečné cyklosedačky s označením 01 D, kterou vyrábí ostravská firma Hota. „Odborníci při testech zjistili, že dítě může ze sedačky snadno vypadnout či se o některé její části poranit," říká mluvčí inspekce Kamila Juhaňáková.

Nebezpečné dětské chrastítko
Nebezpečné dětské chrastítko | Foto: ČOI

Některé rozměry sedačky nesplňují bezpečnostní normy. „V dosahu dítěte jsou navíc malé otvory, do kterých se mohou zachytit prsty. Sedačka dítě zadržuje pouze v pase, chybí zajištění na ramenou a v rozkroku," dodává mluvčí. Zádržný systém sedačky lze navíc uvolnit výrazně menší silou, než jakou pro tyto případy stanovují normy. Dítě tedy může zádržný systém lehce otevřít samo, ze sedačky vypadnout a poranit se.

Pozor na Andulku a Jakuba

Inspekce varovala také před plastovými chrastítky Andulka a Jakub 31-116. „Chrastící koule, v nichž je malá kulička z tvrdého plastu, jsou z rozdělené osy lehce odnímatelné. Při hraní s touto hračkou si dítě může způsobit vážné zdravotní problémy," říká mluvčí.

I toto chrastítko je pro malé děti nebezpečné
I toto chrastítko je pro malé děti nebezpečné | Foto: ČOI

Chrastítko má odnímatelné chrastící koule, které je možno spolknout. Plastový obal chrastící koule nemá dostatečnou pevnost, v místě sváru praská a roztříští se na malé ostré kousky, které mohou při spolknutí či vdechnutí způsobit vážná zranění vnitřních orgánů.

Nebezpečná láhev

Na trhu se objevila také nebezpečná plastová láhev na nápoje původem z Číny (PLC 001, EAN 8595093322587), určená pro sport a turistiku. „Západka sloužící k zajištění víka láhve v uzavřené poloze vykazuje ostrou náběhovou hranu po celé její šířce. Při pití z láhve může ostrá západka způsobit poranění obličeje a zejména spodního rtu v případě naražení láhve na ústa," upřesňuje Juhaňáková.

Z této lahve raději nepít
Z této lahve raději nepít | Foto: ČOI

Řádí tu falešní inspektoři

Česká obchodní inspekce zároveň varovala obchodníky před možným výskytem falešných inspektorů. „Zástupce jednoho obchodního řetězce nás informoval, že v jeho prodejně byli zaměstnanci kontaktováni dvěma osobami vydávajícími se za inspektory ČOI. Ve chvíli, kdy zaměstnanci požadovali předložení služebních průkazů, opustili falešní inspektoři v rychlosti provozovnu," říká mluvčí.

"Je důvodný předpoklad, že neznámé osoby se o podobný podvodný trik mohou pokusit znovu, a to kdekoli na území České republiky," dodává Juhaňáková. Obchodníci by tedy měli požadovat průkaz inspektora a při jakýchkoliv pochybnostech o jeho hodnověrnosti se obrátit na nejbližší inspektorát ČOI.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Solária škodí zdraví. A jmenovitě tato, varuje ČOI
Výprodeje lámou rekordy. Pozor na ceny a záruční dobu
Kontrol u českých benzínek přibude, chce to Brusel
 

Právě se děje

před 14 minutami

Promořování populace je riskantní, neumím si ho představit, nesouhlasí s Prymulou premiér

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasím s názorem náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc Covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. Babiš dnes Radiožurnálu řekl, že taková myšlenka je riskantní a neumí si to představit. Zdůraznil, že Česko jde cestou tzv. chytré karantény.

Prymula v rozhovoru pro DVTV uvedl, že názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru. Babiš řekl, že s aktuálním názorem bývalého šéfa Ústředního krizového štábu nesouhlasí. "Je to velice riskantní. Neumím si to představit. My jdeme cestou chytré karantény," řekl Radiožurnálu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Odkládají se premiéry filmů Mulan, Black Widow nebo Indiana Jonese

Walt Disney Company kvůli epidemii koronaviru odložila premiéru filmu Mulan na červenec, superhrdinka Black Widow hraná Scarlett Johanssonovou do kin zamíří až v listopadu. Nové dobrodružství Indiana Jonese s Harrisonem Fordem v hlavní roli nabere zpoždění na červenec 2022. Film o superhrdinech Eternals bude mít premiéru v únoru 2021, další Doctor Strange s Benedictem Cumberbatchem v listopadu 2021 a nový Thor s Chrisem Hemsworthem a Natalií Portmanovou až v únoru 2022. Rodinný snímek Artemis Fowl, který natočil Kenneth Branagh, do kin nezamíří vůbec, distribuován bude pouze přes streamovací platformu Disney+. Přizpůsobují se i další studia. Paramount uvede nový film o animovaném Spongebobovi 31. července, Warner Bros. svou superhrdinskou story Wonder Woman 1984 pustí do kin 14. srpna.

Zdroj: Reuters
před 38 minutami

Ministerstvo průmyslu chce obnovit Národní ekonomickou radu, pomohla by řešit dopady pandemie

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavním úkolem rady, kde budou zástupci ekonomů i velkých firem, by měla být identifikace problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by měla také vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021. Vyplývá to z materiálu, která má ČTK k dispozici. Pravděpodobně by ho měla toto pondělí projednat vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy