Pozor na nebezpečnou dětskou sedačku a chrastítka

Ekonomika Ekonomika, red eko
22. 9. 2009 7:30
Česká obchodní inspekce varuje před nebezpečnými výrobky

Praha - Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před nebezpečnou dětskou cyklosedačkou. V uplynulých dnech upozornila také na dvě nebezpečná plastová chrastítka a plastovou láhev. Obchodníkům pro změnu hrozí návštěva falešných inspektorů.

Na sedačku nesedat!

ČOI zakázala prodej nebezpečné cyklosedačky s označením 01 D, kterou vyrábí ostravská firma Hota. „Odborníci při testech zjistili, že dítě může ze sedačky snadno vypadnout či se o některé její části poranit," říká mluvčí inspekce Kamila Juhaňáková.

Nebezpečné dětské chrastítko
Nebezpečné dětské chrastítko | Foto: ČOI

Některé rozměry sedačky nesplňují bezpečnostní normy. „V dosahu dítěte jsou navíc malé otvory, do kterých se mohou zachytit prsty. Sedačka dítě zadržuje pouze v pase, chybí zajištění na ramenou a v rozkroku," dodává mluvčí. Zádržný systém sedačky lze navíc uvolnit výrazně menší silou, než jakou pro tyto případy stanovují normy. Dítě tedy může zádržný systém lehce otevřít samo, ze sedačky vypadnout a poranit se.

Pozor na Andulku a Jakuba

Inspekce varovala také před plastovými chrastítky Andulka a Jakub 31-116. „Chrastící koule, v nichž je malá kulička z tvrdého plastu, jsou z rozdělené osy lehce odnímatelné. Při hraní s touto hračkou si dítě může způsobit vážné zdravotní problémy," říká mluvčí.

I toto chrastítko je pro malé děti nebezpečné
I toto chrastítko je pro malé děti nebezpečné | Foto: ČOI

Chrastítko má odnímatelné chrastící koule, které je možno spolknout. Plastový obal chrastící koule nemá dostatečnou pevnost, v místě sváru praská a roztříští se na malé ostré kousky, které mohou při spolknutí či vdechnutí způsobit vážná zranění vnitřních orgánů.

Nebezpečná láhev

Na trhu se objevila také nebezpečná plastová láhev na nápoje původem z Číny (PLC 001, EAN 8595093322587), určená pro sport a turistiku. „Západka sloužící k zajištění víka láhve v uzavřené poloze vykazuje ostrou náběhovou hranu po celé její šířce. Při pití z láhve může ostrá západka způsobit poranění obličeje a zejména spodního rtu v případě naražení láhve na ústa," upřesňuje Juhaňáková.

Z této lahve raději nepít
Z této lahve raději nepít | Foto: ČOI

Řádí tu falešní inspektoři

Česká obchodní inspekce zároveň varovala obchodníky před možným výskytem falešných inspektorů. „Zástupce jednoho obchodního řetězce nás informoval, že v jeho prodejně byli zaměstnanci kontaktováni dvěma osobami vydávajícími se za inspektory ČOI. Ve chvíli, kdy zaměstnanci požadovali předložení služebních průkazů, opustili falešní inspektoři v rychlosti provozovnu," říká mluvčí.

"Je důvodný předpoklad, že neznámé osoby se o podobný podvodný trik mohou pokusit znovu, a to kdekoli na území České republiky," dodává Juhaňáková. Obchodníci by tedy měli požadovat průkaz inspektora a při jakýchkoliv pochybnostech o jeho hodnověrnosti se obrátit na nejbližší inspektorát ČOI.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Solária škodí zdraví. A jmenovitě tato, varuje ČOI
Výprodeje lámou rekordy. Pozor na ceny a záruční dobu
Kontrol u českých benzínek přibude, chce to Brusel
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy