Neprůstřelné triko ze Strakonic odolá i zbrani, kterou střílel Drsný Harry. Podívejte se na něj

Iva Špačková Iva Špačková
18. 5. 2018 6:59
Vesta je tenká, pod oblečením není vidět a odolá většině střelám pistolí a revolverů, například 9mm Luger, .44 Magnum nebo Makarov.
Podívejte se na video. | Video: Blahoslav Baťa

Strakonice - Clint Eastwood střílel coby policejní inspektor Harry Callahan ve filmu Drsný Harry špatné chlápky "tou nejsilnější ruční zbraní na světě 44 Magnum". Pokud by však jeho terče nosily neprůstřelnou vestu, kterou vyvinula strakonická firma Moira spolu s Českou zbrojovkou a firmou 4M Systems, nebyl by v odstraňování zločinců tak úspěšný.

Vesta, která vypadá spíš jako obyčejné triko a pod košilí, mikinou či sakem není poznat, je totiž velmi odolná. 

Moira vyrábí tři druhy neprůstřelných vest ve třech barvách.
Moira vyrábí tři druhy neprůstřelných vest ve třech barvách. | Foto: Blahoslav Baťa

"Jde využít proti většině pistolových a revolverových ráží, například 9mm Luger, .44 Magnum nebo Makarov. Ochrání i před bodnutím nožem, šídlem, hřebíkem či injekční jehlou," říká Martin Žižka, vývojový ředitel 4M Systems. Absolvoval velitelský kurz námořní pěchoty USA, osm let pracoval u zásahových jednotek Policie ČR a stejnou dobu působil u elitní armádní jednotky SOG, s níž byl nasazen například v Kosovu, Kuvajtu, Iráku či Afghánistánu.

Na vestě je podle něj dobré i to, že je lehká (do dvou kilogramů), jde velmi jednoduše a rychle obléknout, nepřekáží žádnému pohybu, chrání také boky těla a i po celodenním nošení ve velmi extrémních teplotách či vlhku se v ní člověk cítí příjemně a může podávat výborný výkon. 

Tričko se hodí pro všechny členy ozbrojených složek pracujících v armádě, u policie či u tajných služeb. Právě pro své utajené agenty si stovky vest objednala kolumbijská protidrogová jednotka Gaulla - nadchlo ji, že vesta není na první pohled vidět.

"Kolumbijci měli velký problém infiltrovat své agenty mezi drogové gangy. Když v gangu poznali, že někdo nosí neprůstřelnou vestu, okamžitě ho zastřelili," vysvětluje šéfka Moiry Marcela Vlčková.

Moira

Moira vlákno
  • Firma vyrábějící funkční prádlo vznikla v roce 1991 (až do přeměny v akciovou společnost v roce 2001 se jmenovala Alae Lupuli).
  • Založil ji Mario Vlček, který provozoval extrémní sporty a snažil se tak nejdříve pro sebe a své kamarády vyrobit co nejúčinnější prádlo, které by bylo lehké a zůstávalo suché.
  • V roce 1996 vyvinul spolu s Výzkumným ústavem chemických vláken Svit speciální pětilaločné vlákno z polymeru, které odvádí pot, a je patentováno jako vlákno Moira TG 900 (viz obrázek).
  • Tržby firmy v roce 2017 dosáhly 100 milionů korun a zisk po zdanění se bude pohybovat kolem sedmi milionů korun. V roce 2016 byly tržby 86 milionů a zisk tři miliony korun.
  • Podnik zaměstnává 100 lidí, z toho 60 ve výrobě.
  • 36 prodejen, letos hodlá otevřít další dvě a během tří let další čtyři.
  • Název se inspiroval řeckým slovem Moiry, což byly sudičky, jež "předly nit osudu". Slovo je také přesmyčkou křestního jména zakladatele firmy Maria Vlčka a zároveň jménem kanadské reportérky Moary.

O vesty projevil zájem také americký Federální úřad por vyšetřování (FBI), česká URNA (Útvar rychlého nasazení) či ozbrojené složky v Chile. Členové speciálních jednotek ji nyní zkouší na stovkách míst po světě. 

Vedle profesionálů se podle Žižky vesta hodí například pro osobní strážce nebo pro zaměstnance bezpečnostních agentur chránících důležité objekty či převážejících peníze. Využít ji ale mohou i "vyhazovači" u diskoték, aby se uchránili proti bodnutí nožem. 

Zájem o vesty, zatím v řádech kusů, projevují i civilisté. "Například v Německu a Anglii roste po tamějších útocích nožem poptávka po těchto typech vest. Lidé chtějí ochranu proti sečným a bodným zbraním. Ozývají se ale i lidé, co se chodí večer jen bavit a chtějí se cítit v bezpečí a zároveň nechtějí, aby někdo věděl, že vestu nosí," vysvětluje vývojový šéf 4M Systems.

Pořídit si vestu jako soukromá osoba není levná záležitost, protože stojí 15 500 až 18 500 korun.

Moira začala vesty prodávat na konci loňského roku a zatím jich prodala několik set, což je vzhledem k celkové roční produkci firmy kolem 300 000 kusů výrobků jen zlomek. Vzhledem k zájmu, který mezi speciálními jednotkami vzbudily, však věří jejich budoucnosti. "V horizontu tří let předpokládáme, že obraty za vesty budou tvořit kolem deseti procent celkových obratů," odhaduje šéfka firmy Marcela Vlčková.

Příběh firmy Moira si přečtěte v dnešním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy