Jak Češi nakupují online? Nejčastěji přes vyhledávač

Pavla Adamcová Pavla Adamcová, hjp
16. 11. 2008 0:00
Podle průzkumu se tak spotřebitelé dostanou k webům, které by jinak nenašli
Asiana i Student Agency inzerují ve svých autobusech wi-fi po cestě zdarma. Praktický test ale ukázal, že ne vždy je funkční a spolehlivé.
Asiana i Student Agency inzerují ve svých autobusech wi-fi po cestě zdarma. Praktický test ale ukázal, že ne vždy je funkční a spolehlivé. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Češi mají ve zvyku vybírat zboží na internetu přes vyhledávače. Při prozkoumávání nabídek na ně spoléhá až 88 procent uživatelů.

Jednak je to pro ně nejrychlejší způsob a také se mohou dostat k internetovým stránkám, které by jinak neobjevili. Ukázal to průzkum společnosti Google a agentury TNS Infratest.

Přímo internetové stránky výrobce využívá pro hledání 53 procent uživatelů, stránky maloobchodů pak 51 procent. "Zajímavým způsobem je internetová aukce, kterou k nákupu, případě vyhledávání informací před koupí používá 44 procent uživatelů," uvádí průzkum.

Komu Češi důvěřují?

Tři čtvrtiny český uživatelů internetu mají největší důvěru v online obchody, které mají na svých stránkách uvedený český telefonický kontakt. Důležitou roli pro ně hrají také reference od ostatních spotřebitelů.

Pro nákup se rozhodnou spíše v případě, že obchody nabízejí české zboží.

Češi jsou v porovnání s ostatními středoevropany v online nákupech aktivní. Například v porovnání s Polskem nakoupilo spotřební zboží přes internet 94 procent uživatelů v Česku, v Polsku to bylo o tři procenta méně.

Vánoční horečka začíná. Co se nakupuje?

V uplynulých 12 měsících nakupovali Češi na internetu nejvíce spotřební zboží (94 procent) a také techniku (92 procent).

Oblíbený je ale také nákup oblečení a doplňků, které si přes internet vybere 88 procent Čechů nebo také kosmetiky a parfémů. 

Mezi zboží, které se nejčastěji nakupuje online přitom patří zájezdy, počítačové programy a náklady spojené se služební cestou jako letenky či hotely. Právě zájezdy nakupují Češi v porovnání s ostatními národy na internetu nejvíce.

Naopak mezi zboží nakupované offline se řadí například sportovní zboží a mobilní tarify a také kosmetika.

Čtěte více:

 

Právě se děje

před 3 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy